Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
4 otázky, které si musíte položit před velkým rozhodnutím

19

#197

Ať už se rozhodujete, zda odejít z práce, přestěhovat se, investovat do kryptoměn nebo se znovu zapsat do školy, promyslete si napřed následující:

Jak moc rozhodnutí ovlivní můj život?

Ne všechna rozhodnutí budou mít na chod vašeho běžného života stejné dopady. Zamyslete se nad tím, co všechno by se tímto rozhodnutím změnilo. Co byste museli ve svém životě dělat jinak? Co byste museli obětovat a co by vám naopak přineslo? Sepište si, jaké klady a zápory s sebou každá alternativa nese. Následně je porovnejte.

Kolik času mám na to, rozhodnutí udělat?

Ujasněte si, do kdy vlastně musíte věci rozseknout, a na základě toho si pak stanovte rozhodovací deadline. Nehledě na to, jak se nakonec rozhodnete, se nebojte za daný krok odměnit. Běžte slavit, kupte si něco hezkého nebo si udělejte radost jinak. Vidina něčeho příjemného vás donutí rozhodnutí udělat co nejdříve a neodkládat jej, připomíná koučka Elizabeth Grace Saunders.

Co bych poradil/a někomu v mé pozici?

Představte si, že někdo stojí před stejným rozhodnutím jako vy. Zkuste myslet na někoho, ke komu nemáte blízký vztah, a dokážete tak hodnotit možné klady a zápory s větším odstupem. Uznejte sami, že jsme většinou nejchytřejší, když nejde o nás samotné.

Jaký z toho mám vlastně pocit?

I když byste se měli rozhodovat zejména na základě racionálních ukazatelů, emoce nelze ignorovat. Chcete to udělat, nebo máte spíše pocit, že vás do toho tlačí někdo jiný? Ujasněte si, jaké emoce ve vás každá z možných variant vyvolává. A jelikož je těžké emoce jednoduše popsat nebo vybrat v celé záležitosti tu převládající, zamyslete se nad tím, jak byste se cítili, kdybyste se rozhodli pro variantu A, a jaký byste měli pocit, kdybyste upřednostnili variantu B.

Dnešní rada

Vztahy
Neovládáte umění konverzace? Tady je návod, jak na to

56

#196

Dnešní rada

Cestování
Proč byste si nikdy neměli nechat odbavovat kufry

18

#195

Dnešní rada

Práce
Jak pracovat s někým, kdo vás opravdu štve

30

#194

Dnešní rada

Vztahy
Nechte děti, aby se o prázdninách nudily

25

#193

Dnešní rada

Meditace
Jak meditovat za chůze

31

#192

Dnešní rada

Lifehack
Jak se, ehm, zbavit vycpávkových slov?

23

#191

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Vyměňte výtah za schody

27

#190

Dnešní rada

Lifehack
Proč bychom neměli negativním komentářům přikládat takovou váhu

13

#189

Dnešní rada

Cestování
Jak při letu překonat strach z turbulencí

17

#188