Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
5 sloves, která byste měli přestat v práci používat

33

#61

Používáme je všichni, ale jejich nadužívání může zapříčinit, že zníte slabší, než ve skutečnosti jste. Toto jsou podle specialistky na podnikovou komunikaci Judith Humphrey slovesa, která byste měli v práci omezit:

„Myslet“ – Když si něco myslíte, značí to, že o té věci nejste přesvědčení nebo pro ni rozhodnutí. Takže pokud chcete znít sebejistě, místo věty „Myslím si, že tento plán by mohl fungovat“ řekněte „Jsem přesvědčený/á o tom, že tento plán bude fungovat“.

„Domnívat se“ – To, že někdy nevíte zcela přesně, je normální. Domníváte se, že výsledky vaší firmy budou lepší než minulý rok? Zkuste spíše říct: „Očekávám, že výsledky budou lepší, než byly minulý rok.“

Dále zkuste omezit sloveso „doufat“ a nahraďte ho třeba slovesem „vědět“. Uznejte sami, že věta „Vím, že pro naplnění našich závazků uděláte maximum“ zní lépe a více sebevědomě než „Doufám, že pro jejich splnění uděláte vše, co můžete“.

Sloveso „potřebovat“ zase zdůrazňuje naši závislost na druhých. Pokud tedy chcete od svého kolegy nebo kolegyně nějakou práci, místo „Potřeboval/a bych od tebe tu zprávu do pátku“ řekněte „Prosím, měj pro mě tu zprávu do pátku připravenou“. Touto formulací více zdůrazníte jejich osobní odpovědnost za daný úkol.

Se slovesem „chtít“ se to má podobně jako s výše zmíněným. Vyjadřuje totiž emoci, respektive nedostatek něčeho, po čem toužíte. Proto příště místo věty „Chci, abys na tomto úkolu pracoval/a lépe“ řekněte „Tvoje práce na tomto úkolu se musí zlepšit“.

Dnešní rada

Peníze
Roční výzva, díky které ušetříte přes 27 tisíc

67

#60

Dnešní rada

Jídlo
Teahack aneb Z čeho si připravit ten nejlepší šálek čaje

21

#59

Dnešní rada

Zdraví
Kolik vrstev potřebujete, aby vám venku nebyla zima?

17

#58

Dnešní rada

Digidetox
Konec bezmyšlenkovitému kontrolování telefonu

28

#57

Dnešní rada

Zdraví
Na jakou hudbu běhat?

24

#56

Dnešní rada

Organizace
Jak si doma udělat (a udržet!) pořádek

22

#55

Dnešní rada

Morning start
To nejhorší, co můžete udělat po zazvonění budíku

32

#54

Dnešní rada

Jídlo
Hack, díky kterému si už nikdy nekoupíte nezralé avokádo

21

#53

Dnešní rada

Práce
Návod, jak psát e-maily, abyste na ně vždycky dostali odpověď

32

#52