Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Psaní. Ano, čtete dobře. Podle autorky knihy The Artist’s Way Julie Cameron byste měli skoro každý den věnovat po ránu pár chvil tomu, abyste sepsali všechny své myšlenky, nápady a pocity. Zkuste tomu ze začátku obětovat 15 až 20 minut.

Neměli byste se ale snažit napsat román nebo zábavnou povídku, zdůrazňuje autorka. Naopak. Jen přenášejte na papír, co vám zrovna běží hlavou. Nepokoušejte se být vtipní ani nic jiného, vlastně u toho ani moc nepřemýšlejte a nechte ruku jen tak volně klouzat po papíru.

Důležité také je, abyste svému psaní nedávali žádné zastřešující téma. Prostě pište cokoli, co vás napadne. Právě v tom spočívá jeho terapeutický účinek. Psychologové se shodují na tom, že psát si ranní deníček má hned několik výhod:

‒     Problémy jste nuceni pojmenovat. A s nimi i své emoce. Někdy se cítíme špatně právě jen proto, že vlastně nevíme, co se v nás děje. Tím, že o tom musíte přemýšlet ve formě přenositelné na papír, si emoce a pocity ujasníte.

‒     Díky tomu si pak myšlenky v hlavě zorganizujete. Jakmile jim totiž dáte jméno, snáze zapadnou do širšího kontextu a budou celkově dávat větší smysl.

‒     Také třeba při psaní přijdete na něco, co jste si doteď neuvědomili.Třeba odhalíte, jak se věci mají, protože na ně nahlédnete trochu z jiné perspektivy a konfrontujete je s jinými událostmi, které se vám staly.

‒     Mimo to bylo zjištěno, že psaní „deníčku“ má pozitivní dopady na komunikační schopnosti a paměť jako takovou. Navíc vám psaní také může zlepšit spánek, posílit imunitní systém a zvýšit sebevědomí.

 

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309

Dnešní rada

Techhack
Web pro ty, kdo mají grafické ambice, ale chybí jim nápady

16

#308

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, když na vás jde podzimní splín

23

#307

Dnešní rada

Práce
Jak ukončit nudnou konverzaci a nikoho tím neurazit

27

#306

Dnešní rada

Zdraví
Proč byste nikdy neměli chodit do práce nemocní

25

#305

Dnešní rada

Zdraví
Jak přestat pít tolik kávy

21

#304

Dnešní rada

Morning start
Minutové ranní rituály, díky kterým budete mít lepší den

47

#303

Dnešní rada

Práce
Jak se toho naučit co nejvíc s co nejmenším úsilím

27

#302