Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Tak se ptejte

23

#281

Pokud nejste zrovna výřečný typ, máme pro vás dobrou zprávu. Aby si vás ostatní oblíbili, nemusíte mít v záloze naučené vtipy. Nemusíte ani společnost bavit zábavnými historkami ze života. Co je nejlepší – nemusíte vlastně moc mluvit. Úplně totiž stačí, když se budete druhých ptát.

To potvrzuje tato studie publikovaná v Journal of Personality and Social Psychology. Ta ukázala, že ti, kdo pokládají doplňující otázky, jsou druhými vnímáni jako lepší komunikační partneři. Vzbuzují totiž pocit, že se zajímají, že druhé respektují a že se je snaží pochopit.

S tím souhlasí i CEO Leadership Advisors Richard Davis, který považuje doplňující otázky v konverzaci za klíčové. Pokud chcete, abyste udělali na ostatní dobrý dojem, držte se jeho rad:

‒      Ptejte se na původní otázku znovu, ale trochu jinak. Umožníte tím druhému podívat se na téma z jiného úhlu pohledu, a třeba se tak dostanete k něčemu zajímavému.

‒      Spojujte odpovědi mezi sebou. Pokud vám odpověď toho druhého připomíná něco, co už předtím zmínil, nebojte se na to poukázat. Ukážete tím, že umíte naslouchat a že tomu věnujete pozornost. Příklad: „To je, jako když jsi předtím říkal/a, že…?“ Nebo: „To je podobný případ, jako jsi popisoval/a předtím, co?“

‒      Doptávejte se na to, co vás zajímá. Třeba: „Jak ses u toho cítil/a?“ „Jaký z toho máš pocit?“ Nebo: „Co na tom bylo podle tebe nejlepší?“ Dávejte jen pozor, aby se z rozhovoru nestal výslech, a myslete na to, že sem tam musíte něco prohodit i vy.

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Podívejte se, co máte v koši

18

#280

Dnešní rada

Work-life balance
Je víkend. Okamžitě přestaňte pracovat

17

#279

Dnešní rada

Motivace
Dnes a zítra jsou volby. Na co byste tedy neměli zapomenout?

19

#278

Dnešní rada

Techhack
Jak se neztratit v závalu záložek v prohlížeči

18

#277

Dnešní rada

Práce
Systém práce–chůze–práce a proč byste ho měli zkusit

16

#276

Dnešní rada

Motivace
Den blbec? Pět kroků, jak ho překonat

15

#275

Dnešní rada

Práce
Co byste neměli zapomenout zmínit na pohovoru (nebo na první schůzce)

18

#274

Dnešní rada

Morning start
Jak se ráno vykopat z domu za 20 minut

28

#273

Dnešní rada

Peníze
Jak se doma podělit o výdaje

17

#272