Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby vás ostatní brali vážně? Vynechte tyto fráze

27

#579

Možná to děláte nevědomky, možná o svých jazykových zlozvycích víte. Pokud chcete znít sebevědomě, jsou fráze, které byste měli ze svého slovníku odstranit. A i když není v lidských silách kontrolovat každé slovo, které řeknete, těchto se zkuste (hlavně v práci) vyvarovat.

„ALE“: „To je skvělý nápad, ale musíme ho ještě pořádně promyslet.“ Nepřijde vám, že druhá věta popírá tu první? Raději se po první větě zastavte, udělejte tečku a navažte novou větou. „To je skvělý nápad. Pojďme se na něj podívat více zblízka.“

„JÁ JEN“, „PŘIŠLO MI“, „MYSLEL/A JSEM SI, ŽE…“: Tyto obraty odvádějí pozornost od jádra sdělení k vašim subjektivním pocitům a ty do pracovních jednání nepatří. Porovnejte si sami, jak zní „Myslím si, že můj plat je nižší než průměr…“ a „Můj plat je pod průměrem na základě toho a toho průzkumu…“. Cítíte ten rozdíl?

„MOŽNÁ TO BUDE ZNÍT HLOUPĚ“: Jakmile uvedete svou větu takto, dáváte druhým svolení, aby si o vašem nápadu mysleli, že je skutečně hloupý. Pokud se chcete o svou myšlenku podělit, začněte rovnou bez zbytečného shazování se. Věty typu „Co zkusit…“, „Napadlo mě…“ vám udělají lepší službu.

„SE VŠÍ ÚCTOU“: Účastníte se konverzace, při které nepanuje dobrá nálada? Věřte, že jakmile se ohlásíte větou „se vší úctou“, atmosféru nevylepšíte. Fráze zbytečně převádí téma do osobní roviny. Zkuste ji proto zcela vynechat a navázat tím, co by následovalo po ní.

„ZKUSIT“: Představte si, že váš šéf končí poradu slovy „Pojďme to zkusit udělat“. Cítíte se motivovaní a schopní? Sloveso „zkusit“ zbytečně vrhá na věci stín pochybnosti, proto ho zcela vynechte. Uznejte sami, že věta „Pojďme to udělat“ zní prostě líp.

„OMLOUVÁM SE, ALE…“: Omlouvat se za své chyby je v pořádku. Kompulzivní omlouvání ale vypovídá o našich slabostech. Když třeba někomu skočíte do řeči nebo do něj omylem vrazíte, zkuste třeba: „Až po vás/tobě“, „Teď ty“ nebo „Pardon“. Místo „Promiňte, že do toho vstupuji“ zkuste „Mám nápad“, „Rád/a bych dodal/a, že…“ nebo „Dovolte mi navázat“. Místo „Nezlobte se, že si stěžuji“ zkuste „Díky, že mě vyslechnete“. V e-mailu místo „Omlouvám se“ napište „Díky, že jste mě na chybu upozornil/a, budu na tom pracovat“.

Dnešní rada

Motivace
Výzva: zapisujte si, co se vám povedlo

24

#578

Dnešní rada

Cestování
Míříte na dovolenou? Tipy, jak zabavit děti v autě i na pláži

17

#577

Dnešní rada

Práce
Rozdíl mezi dobrým a skvělým lídrem? Delegování

16

#576

Dnešní rada

Zdraví
Lepší nálada a paměť. Důvody, proč byste si dnes měli zacvičit

24

#575

Dnešní rada

Lifehack
Bambusové kelímky nekupujte. Nejsou ekologické a škodí zdraví

21

#574

Dnešní rada

Vztahy
Pozvěte kamaráda na večeři nebo na skleničku. Dnes je jejich den

15

#573

Dnešní rada

Motivace
Přestaňte o svých snech jen mluvit a splňte si je. Teď

32

#572

Dnešní rada

Nezařazené
Máte problémy s usínáním? Dejte si horkou vanu

18

#571

Dnešní rada

Lifehack
Jste ve stresu? Věnujte se domácím mazlíčkům

14

#570