Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

17

#521

Zavřete oči a zamyslete se nad tím, jak vypadá vaše vysněná dovolená. Prázdná pláž s jemným pískem, v jedné ruce kniha, ve druhé exotický drink a jediné, co občas naruší vaši pozornost, jsou zvuky šumějícího moře.

Teď oči otevřete a představte si následující situaci: ležíte u moře na kamenné pláži, kolem vás lítají neposedné děti, takže na čtení se soustředit nemůžete, a jediné, co slyšíte, je výběr nesnesitelné popové hudby, která se line z přenosných reproduktorů místních teenagerů.

Cítíte zklamání? Pochází z přílišného plánování vaší dovolené, tvrdí cestovatel a fotograf Geoffrey Morrison. Možná to bude znít jako protimluv, ale zaručený způsob, jak si podle něj zasloužené dny volna užít, je neplánovat je. Nebo je plánovat jen minimálně. Má to podle něj hned několik výhod.

I když se může na první zamyšlení zdát, že dovolená bez pevně daného harmonogramu a itineráře nevyhnutelně povede k cestovatelskému chaosu, zvažte následující:

Když si zarezervujete hotel nebo jiné ubytování jen na prvních a posledních pár dní vašeho výletu, neriskujete, že musíte zůstávat na místech, která se vám nelíbí. Jen si vzpomeňte na chvíle, kdy jste kvůli nabitému programu opouštěli místo, které jste chtěli ještě více prozkoumat a kde jste se cítili dobře.

Uvědomit byste si měli také, že kvalita vaší dovolené nezávisí na tom, kolik míst jste stihli navštívit nebo kolik položek z průvodce jste si zvládli odškrtnout. Závisí jen a jen na tom, jak jste si odpočinuli a jak jste volné dny prožili.

A uznejte sami, že dovolená se stresem v zádech vlastně není dovolená. Tak zvažte, zda není načase plánovat méně. Přemýšlejte, jestli není lepší se na nových místech ztrácet než je aktivně hledat.

Plánujete, nebo necháváte dovolenou náhodě? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Motivace
Zbavte se lidí, kteří vám kazí náladu, radí Bára Rektorová ze Sushiqueen

23

#520

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

16

#518

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#517

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatní lidi oslovovat křestním jménem

24

#516

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

16

#515

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

24

#514

Dnešní rada

Lifehack
Tajemství japonské dlouhověkosti, které se můžete naučit i vy

30

#513

Dnešní rada

Práce
Jak může pití kávy pomoci vašemu týmu k lepším výkonům

14

#512