Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519

I když se říká, že by se kniha neměla soudit podle obalu, někdy se rychlého úsudku vyvarovat nedokážeme. A to zejména ve chvílích, kdy potkáváme nové lidi.

Princetonská studie ukázala, že je to evoluční záležitost, která nám ve zlomku sekundy umožňuje posoudit, zda je nám daná osoba sympatická, zda v nás vzbuzuje důvěru, nebo zda pro nás představuje bezprostřední riziko.

Na to, abychom na druhé udělali dojem, máme tedy opravdu málo času. A existuje několik zaručených způsobů, jak první dojem neudělat. Tohle je podle Bernarda Marra, autora knihy Key Performance Indicators for Dummies (Klíčové ukazatele výkonnosti pro blbečky) výčet těch nejhorších z nich.

Když si držíte příliš velký odstup. To v ostatních může vyvolat pocit, že jste pomalí, líní nebo arogantní.

Když naopak narušujete osobní bublinu. Ani druhý extrém vám nezaručí vřelé přijetí. Každý sice máme nastavený práh příjemnosti fyzického kontaktu jinde, pokud ale nevíte, co je moc, řiďte se jednoduchou poučkou: když před vámi ostatní couvají a dělají takzvaný proxemický taneček, pravděpodobně jste jejich bublinu narušili.

Když se nedokážete druhým dívat do očí a udržet s nimi oční kontakt. To o vás zase říká, že jste nervózní nebo že se vám nedá příliš věřit. I když vám to je v dané situaci třeba nepříjemné nebo nepřirozené, snažte se oční kontakt za každou cenu udržet. Jak na to? Donuťte se místo pozorování podlahy nebo stropu u ostatních pozorovat barvu očí.

Když naopak zíráte, můžete vypadat agresivněji, než byste chtěli. Kolik očního kontaktu je moc a kolik zase málo? Podle kouče Travise Bradberryho byste se měli svému protějšku koukat do očí v 60 procentech času vzájemného kontaktu.

Když moc přikyvujete. To může značit nerozhodnost nebo neschopnost vytvořit si vlastní názor. Snažte se tedy kývání hlavy omezit na nezbytné minimum – pokud s danou osobou souhlasíte, pokývejte na začátku a pak se přitakávání vyhněte.

Když rozhazujete rukama nebo s nimi příliš ukazujete. Taková gesta budou v druhých vyvolávat pocit, že jste agresivní. Pokuste se své pohyby ovládat. Česko není Itálie.

Založené ruce vás automaticky postaví do defenzivní pozice. Snažte se je také nedávat do kapes, za záda nebo v bok. Když nevíte, co s nimi, pusťte je přirozeně podél těla. Zakázáno je také žmoulání nebo podobné pohyby.

Když neustále kontrolujete telefon nebo hodinky. Tím naznačujete, že byste nejraději byli někde jinde. I když vás k tomu svádějí vaše návyky, myslete na to, že vždy můžete být přítomni jen na jednom místě.

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

16

#518

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#517

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatní lidi oslovovat křestním jménem

24

#516

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

16

#515

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

24

#514

Dnešní rada

Lifehack
Tajemství japonské dlouhověkosti, které se můžete naučit i vy

30

#513

Dnešní rada

Práce
Jak může pití kávy pomoci vašemu týmu k lepším výkonům

14

#512

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli vyzkoušet švédský předsmrtný úklid

22

#511

Dnešní rada

Plánování
Zapomeňte na to-do listy. Vyzkoušejte ABCDE metodu

29

#510