Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Peníze
Chcete ušetřit? Tak sledujte, za co utrácíte

14

#288

Pokud chcete začít šetřit, prvním krokem je zjistit, kde momentálně rozpočet napínáte. Tady jsou různé způsoby, jak to to:

‒     Vytvořte si jednoduchou tabulku, kam si budete zapisovat vše, za co jste utratili. Stačí úplně jednoduchý Google spreadsheet. Pokud si nechcete na konci měsíce přidělávat práci tříděním výdajů, rozdělte si je předem do několika kategorií a vytvořte si pro ně speciální záložky. Na konci měsíce uvidíte, kolik a za jaké kategorie utrácíte a jestli byste v nich nemohli třeba trochu ubrat. Nebo si na jejich základě vytvoříte útlejší budget na příště.

–      Další variantou je obálková metoda. Jak funguje? Pro každou kategorii výdajů si pořiďte jednu obálku, do které budete vkládat příslušné účtenky. Do obálky „jídlo“ si tak třeba dáte všechny účty za obědy, nákupy v supermarketu nebo za ranní kávu. Ty výdaje, na které nemáte účtenku, si napište na vršek obálky, abyste je v celkovém součtu nezapomněli započítat.

–      Stáhněte si aplikaci. Existuje jich spousta a udělají vám dobrou službu. Většina z nich rovnou nabízí dělení výdajů do kategorií, což vám ulehčí práci. Jedinou podmínkou je (stejně jako u Google tabulky) vaše poctivost. Vyzkoušejte třeba aplikaci Wallet, Spendeenebo například Mint. Vyzkoušet můžete i online „peněženku“ sMoneyBox.

–     Pokud vás každodenní zapisování neláká, nechte to na konec měsíce a stáhněte si výpis ze svých karet. Položky si rozdělte do jednotlivých kategorií a sčítejte. Výdaje v hotovosti si zapisujte alespoň do poznámek v telefonu, abyste na ně nezapomněli. Nebo se pokuste co nejčastěji platit kartou.

A zkuste si pro kontrolování rozpočtu najít parťáka. Může jít o vaši drahou polovičku, spolubydlícího nebo prostě jen kamaráda. Budete se cítit zavázáni nejen sobě, ale i jemu. Navíc spolu můžete vymýšlet způsoby, jak na jednotlivých položkách ušetřit. Jak si své výdaje hlídáte vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz!

Dnešní rada

Work-life balance
Jak zvládá šéf Amazonu Jeff Bezos skloubit práci a život?

18

#287

Dnešní rada

Zdraví
Tahle jídla raději vynechte. Prospějete tím planetě

24

#286

Dnešní rada

Práce
Maličkost, díky které se budete lépe soustřeďovat na práci

21

#285

Dnešní rada

Techhack
Nepřihlašujte se přes Facebook do jiných aplikací

16

#284

Dnešní rada

Plánování
Jak se přestěhovat a nezešílet u toho

14

#283

Dnešní rada

Jídlo
Ovoce a zelenina, které jste pravděpodobně skladovali špatně

17

#282

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Tak se ptejte

23

#281

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Podívejte se, co máte v koši

18

#280

Dnešní rada

Work-life balance
Je víkend. Okamžitě přestaňte pracovat

17

#279