Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Chcete zdravě jíst? Napřed začněte cvičit

20

#414

„Většina účastníků naší studie ani netušila, že má v sobě tohle zdravé já,“ říká genetička Molly Bray z Univesity of Texas at Austin, která se svými kolegy přišla se zajímavou studií zkoumající vztah mezi zdravými jídelními návyky a cvičením.

Její výsledky, publikované v International Journal of Obesity, jasně říkají: Pokud chcete jíst zdravě a nedaří se vám to, zařaďte do svého programu libovolnou fyzickou aktivitu.

V průběhu experimentu, který zarhnul více než dva tisíce lidí se sedavým zaměstnáním, se totiž zjistilo, že účastníci, kteří začali pravidelně cvičit, si během několika týdnů vybudovali i zdravý návyk, co se týče jídla – častěji jedli například ovoce a zeleninu nebo netučné maso, zatímco jim během doby experimentu klesla chuť na tučné a smažené výrobky nebo sladké nápoje.

Jedním z důvodů, proč tomu tak je, je podle vědců hladina dopaminu, která náš apetit a touhu po jídle ovlivňuje – jeho výskyt snižuje chutě. Dalším důvodem, který ale studie neověřovala, může být prostý fakt, že lidé, kteří začali cvičit, si nechtěli nově osvojený zdravý návyk narušit nesprávným jídelníčkem.

A nejlepší na tom je, že všichni účastníci byli lidé, kteří se cvičením neměli velké zkušenosti. Je proto jedno, jakou aktivitu zvolíte a jak bude náročná, důležitá je jen její pravidelnost –účastníci studie cvičili v krátkých intervalech třikrát týdně.

Cvičení zdar!

Dnešní rada

Peníze
S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

35

#413

#412

Dnešní rada

Plánování
Jak nepolevit z dobrých návyků

22

#411

Dnešní rada

Lifehack
John Oliver radí, jak se vypořádat s neustálým přísunem informací

18

#410

Dnešní rada

Nezařazené
Nejste empatičtí? Tak to natrénujte

20

#409

Dnešní rada

Plánování
Valentýnská rada pro spokojený vztah: Láska není všechno

19

#408

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatním přestat říkat, že máte moc práce

22

#407

Dnešní rada

Motivace
Jaká byla ta nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Odpovídá výběr 30 pod 30

24

#406

Dnešní rada

Práce
Proč byste neměli pracovat jako Elon Musk

17

#405