Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Jídlo
Čím motivovat zaměstnance? Pizzou a pochvalou

14

#506

Myslíte, že nás k práci nejlépe motivují peníze? Nenechte se zmýlit. Americký psycholog a behaviorální ekonom Dan Ariely došel k závěru, že nejlépe motivuje pizza a pak pochvala.

Svou studii popisuje Ariely v knize Payoff: The Hidden Logic, That Shapes our Motivations (Odměna: Skrytá logika, která formuje naše motivace). Ariely zkoumal chování dělníků v továrně Intelu na polovodiče. Dělníci měli za den vyrobit určitý počet počítačových čipů, přičemž jedna skupina dostala finanční slib, druhá slib poukázky na pizzu, třetí pochvalu a čtvrtá, kontrolní skupina neměla za splnění úkolu dostat nic.

Na konci prvního dne se ukázalo, že nejvíc motivovala pizza. Zvýšila produktivitu o 6,7 procenta oproti kontrolní skupině a o desetinu procenta porazila příslib pochvaly, což měla být textovka „Výborně!“ od nadřízeného. Pracovníci, kteří měli dostat peníze – v přepočtu zhruba 500 korun, pracovali jen o 4,9 procenta lépe než kontrolní skupina.

Vývoj dalších dní překvapil všechny. Druhý pracovní den pracovali lidé z „peněžní“ skupiny o 13,2 procenta hůře než kontrolní skupina. A po týdnu se ukázalo, že bonus stál společnost peníze, ale přinesl pokles produktivity o 6,5 procenta. Z dlouhodobého hlediska nejlépe dopadla pochvala, která dokázala motivovat pracovníky ještě zbytek týdne.

Adam Grant z Ekonomické fakulty Pensylvánské univerzity vysvětluje, že síla peněz a prestiže pomine rychleji než dobrý pocit z pochvaly. „Vnější motivátory ztrácejí na významu. U zvýšení mzdy máte dojem, že jste si ho zasloužili, mimořádnou odměnu utratíte a nová funkce vás přestane lákat, jakmile ji získáte… Ale pocit, že vás ostatní oceňují, ten vydrží.“

Pokud tedy chcete své zaměstnance motivovat, dejte jim, co chtějí – pochvalu a pizzu. Jen se zkuste vyvarovat kontroverzních druhů, jako je ananasová Hawai.

Dnešní rada

Work-life balance
Nechávejte práci v práci. Doslova

19

#505

Dnešní rada

Práce
Chcete udělat kolegům radost? Tak přestaňte mluvit

19

#504

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli chtít sedět vedle hvězdy kanceláře

13

#503

Dnešní rada

Organizace
Nezmeškejte žádnou schůzku. Tipy, jak si vyladit Google kalendář

13

#502

Dnešní rada

Motivace
Jak vychovat dítě, které mění svět, radí otec držitelky Nobelovy ceny Malály

11

#501

Dnešní rada

Meditace
Cvičení, díky nimž si zlepšíte pozornost a soustředění

30

#500

Dnešní rada

Motivace
Co dělat v pátek, abyste v pondělí přišli do práce s větší chutí

18

#499

Dnešní rada

Práce
Ani auto, ani městská doprava. Zítra jeďte do práce na kole

14

#498

Dnešní rada

Práce
Chcete na ostatní udělat dojem? Zapamatujte si jejich jména

15

#497