Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Co dělají úspěšní v neděli, aby byli produktivní celý týden

22

#550

Je těžké milovat pondělky – dny, které znamenají konec zábavy a svobody víkendu. A zvlášť teď v létě, kdy mají soboty a neděle nádech bezstarostných prázdnin.

Zatímco pondělí přijde, ať už se nám to líbí, nebo ne, nedostatek produktivity je čistě na vás. Klíčové je osvojit si pár chytrých návyků na neděli, které vás připraví na lepší a efektivnější pracovní týden bez toho, aby to zatížilo vaše víkendové volno. Následující tipy vám pomohou přesně toho dosáhnout.

Vyhraďte si hodinu na plánování

Vytáhnout smartphone nebo tablet u bazénu nebo sportovního přenosu asi není ideální představa vašeho nedělního programu. Ale věřte, vyplatí se to. „Vyhrazení si hodiny z vaší neděle na plánování nadcházejícího týdne vám pomůže vyčistit si hlavu a sníží stres,“ říká psycholožka Christine M. Allen. Prohlédněte si diář, napište e-mail kolegovi nebo si připravte seznam úkolů a seřaďte je podle důležitosti, ať víte, do čeho se hned ráno pustit nejdřív.

A jestli opravdu chcete spokojenější neděli, pokuste se odbýt si nepříjemné povinnosti hned zkraje dne a nečekejte na poslední chvíli. Víte, o čem je řeč: praní prádla, příprava jídel na další týden nebo výběr outfitu do práce, abyste se vyhnuli zoufalému přehrabování skříně a hledání vhodného oblečení. Pusťte se do toho s předstihem a zbytek víkendu si užijte.

Naplňte talíř zdravým jídlem

Do nosu si dejte v pátek a v sobotu, příliš bohatý nedělní oběd nebo večeře vám může v pondělí přitížit. „Po nedělní konzumaci těžkých jídel a alkoholu následuje letargické pondělní ráno,“ vysvětluje odbornice na výživu Debra Nessel.

V neděli se snažte jíst tři vyvážená a chutná jídla, která obsahují bílkoviny, komplexní sacharidy, jež vám dodají energii, a hodně ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vápníku, což zase pomůže s trávením. Zato vynechte koktejl nebo pivo a místo toho pijte hodně vody. Alkohol dehydruje a to má na svědomí „mozkovou mlhu“ a lenost, které podporují stres.

Dejte své neděli smysl

Není nic odsouzeníhodného na tom, jestli se rozhodnete strávit nedělní odpoledne připoutaní ke gauči sledováním Hry o trůny. Ale vašemu pondělku prospěje, když pro neděli zvolíte nějaký smysluplný program, který vás bude naplňovat: třeba túru v přírodě.

„Všichni máme o víkendu něco na práci, ale aktivity, které zrcadlí vaše hodnoty a spojují vás s lidmi, které máte rádi, mají svůj účinek,“ říká Allen. Třeba lekce jógy s přáteli nebo dobrovolnické práce dají vašemu dni smysl, mentálně a spirituálně vás nabijí, a do pondělí tak vkročíte s pocitem zadostiučinění a plní sil a inspirace.

Soustřeďte se na pozitiva

Pondělní ráno může přinést mnoho drobných nepříjemností: od popojíždění v zácpě po rozmrzelé kolegy. Očekávání toho nejhoršího může vést k nesnášení pondělků. Místo toho se tedy soustřeďte na příjemné věci, které vás mohou v kanceláři potkat. Třeba budete mít příležitost všechny oslnit novými nápady.

Jestli ale svou současnou práci zrovna nemilujete, vyhraďte si v neděli čas na přemýšlení o tom, jak to změnit. Vzpomeňte si na dny, kdy jste se do práce těšili a kolik práce vám dalo dostat se v kariéře tam, kde jste teď. Pro mnoho lidí byly ty dny vrcholem pracovního života. Zeptejte se sami sebe, co se změnilo a co můžete udělat pro to, abyste ten pocit znovu vyvolali.

„Vaše nechuť k pondělkům může být signálem k tomu, změnit vaši pracovní náplň v současné práci nebo práci kompletně,“ říká psycholog Robert Citrin. Do té doby se zaměřujte na pozitiva, jako je plat, cestování nebo kolegové, kteří vás zaručeně rozesmějí.

Zabavte se postaru

Oprašte Monopoly, pozvěte přátele na poker nebo si zahrajte s dětmi Člověče, nezlob se! „Hry a koníčky podporují vaši představivost, učí vás soustředění a podporují sebevědomí,“ vysvětluje Maura Thomas, autorka knihy Tajemství osobní produktivity. Hraní počítačových her nebo sport jsou aktivity nejen zábavné, ale navíc zvyšují kreativitu. „Není žádná určená doba, kterou byste hraní měli věnovat,“ říká Thomas. Důležité je o víkendu nahradit práci aktivitou, která zapojí různé části vašeho mozku, a brát ji jako zábavu.

Dobře se vyspěte

Kvalitní spánek z neděle na pondělí je nejjistějším způsobem, jak se vyhnout pondělnímu splínu. Pomůže vám popasovat se se stresem, navodí vám optimističtější náladu a vy se díky němu budete cítit svěží, plní energie a připravení začít lépe nový týden. Pomůže třeba i to, když se v neděli budete alespoň 20 minut hýbat. A vyhněte se alkoholu před spaním, ten totiž vede k přerušovanému spánku.

Dnešní rada

Cestování
Jedna letní dovolená vás nespasí. Odpočívat musíte pravidelně

22

#549

Dnešní rada

Motivace
Štěstí se dá naučit. Pomůže vám k tomu populární kurz Yaleovy univerzity

24

#548

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je načase změnit práci

19

#547

Dnešní rada

Zdraví
Ne. Alespoň dnes si tu plastovou tašku neberte

13

#546

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je to práce pro vás, už na pohovoru

18

#545

Dnešní rada

Motivace
Jsme v polovině roku. Zhodnoťte, jak si zatím stojíte

22

#544

Dnešní rada

Lifehack
Chcete zrušit schůzku? Přestaňte se vymlouvat na práci

12

#543

Dnešní rada

Nezařazené
Co dětem na telefonu zakázat a co naopak dovolit?

11

#542

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, které vás zbaví napětí

19

#541