Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Co dělat, aby byla vaše plastová stopa co nejmenší

25

#401

O začátečnických tipech, jak za sebou nechávat co nejméně plastu, už jsme psali tady. Ve zkratce šlo o znovupoužitelné lahve na vodu, o plátěné nákupní tašky, vlastní kelímky na kávu nebo o nebalené ovoce a zeleninu.

Tady pro vás máme další tipy, jak plastovou produkci u vás v domácnosti omezit ještě víc:

–   Začněte doma malou inventurou lahviček od šamponů, mýdel a mycích prostředků. Šampony můžete nahradit tuhými, které dnes už koupíte v běžné drogerii. To samé udělejte u mýdel a pořiďte si místo nich staré dobré kostky. Mycí prostředky si pak zkuste vyrobit doma – nejenže nebudete zbytečně kupovat další plasty, ale ještě ušetříte.

–  Pokud nejste fanoušky tuhých mýdel a šamponů, zvažte, že si je budete chodit pravidelně doplňovat do týchž lahviček. Službu nabízí většina bezobalových prodejen. Nebo alespoň zvolte takového výrobce kosmetiky, který je k životnímu prostředí ohleduplný a snaží se své plastové lahvičky recyklovat sám. Z velkých značek může jít příkladem britský Lush.

–    Přejděte na bambusový nebo dřevěný kartáček, který bývá na rozdíl od těch plastových vyráběn ze stoprocentně rozložitelných materiálů. A zvažte, že si pořídíte elektrický strojek namísto jednorázových plastových žiletek.

–  Pokud nakupujte potraviny online, určitě si při jejich výběru zaškrtněte filtr „bez plastového obalu“, který nabízí Rohlík.cz. Košík.cz zase nabízí 60 surovin, které lze navážit a doručit v sáčku, jejž prodejna následně recykluje.

–   Noste si s sebou kovové příbory a brčko. Ani netušíte, kolikrát se vám během týdne budou hodit. A pokud přece jen ne, nezabírají vůbec žádné místo navíc, takže tím rozhodně nic nezkazíte. Pokud si balíte svačiny s sebou, zvažte výrobu ubrousku z včelího vosku, návod na něj najdete tady.

–    Pořiďte si znovupoužitelné sáčky na ovoce, zeleninu a na pečivo. Třeba tyhle od dvojice mladých Čechů, kteří je vyrábějí ze starých padáků, nebo ty od značky Frusack. Pokud přece jenom něco v plastovém obalu nakoupit musíte, vezměte velké balení, abyste to nemuseli kupovat příliš často.

–   Omezte spotřebu mrazených jídel, protože ta většinou bývají celá obalená v plastu. Prospějete tím nejen přírodě, ale i sobě. Místo mrazené pizzy si příště kupte raději čerstvé pečivo a zeleninu.

A nakonec – sdílejte! Čím více lidí kolem vás bude vědět, co vlastně znamená chovat se ekologicky, tím větší je pravděpodobnost, že plastovou produkci a spotřebu opravdu omezíme. Tak do toho!

Co děláte vy pro to, abyste za sebou nechávali co nejmenší plastovou stopu? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Techhack
Jak si udržet přátele, když máte hodně práce

17

#400

Dnešní rada

Work-life balance
Jógová pozice, která vás zbaví napětí

21

#399

Dnešní rada

Peníze
Triky, díky kterým ušetříte

29

#398

Dnešní rada

Work-life balance
Páteční výzva: zatancujte si

23

#397

Dnešní rada

Motivace
Proč musíte jednou začas vystoupit z komfortní zóny

25

#396

Dnešní rada

Meditace
Proč by čtení knih měla být vaše priorita

49

#395

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: obědy bez telefonu

24

#394

Dnešní rada

Meditace
Dvacet otázek, které vám udělají v hlavě jasno

32

#393

Dnešní rada

Zdraví
Návod, jak nakupovat v second handech

22

#392