Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Co dělat, aby se vám doma stále nedělal nepořádek

31

#599

Máte pocit, že byste doma mohli uklízet celý den, ale stejně by byl všude nepořádek? Tak se řiďte každodenními mikrozvyky autora knihy The Minimalist Home (Minimalistický domov) Joshuy Beckera, díky kterým byste neměli potřebovat doma uklízet tak často.

Zásada č. 1: Mytí nádobí je součástí přípravy jídla

Pokud nechcete, aby se vám v kuchyni hromadil nepořádek, začněte od nádobí. To je třeba umývat po každém jídle. Je jedno, jestli máte myčku, nebo jestli myjete v ruce. Zásadní je, abyste úklid nepořádku po vaření brali jako nezbytnou součást celého procesu.

Zásada č. 2: Kuchyňskou linku se snažte mít prázdnou

Jaký je důvod mít toastovač na lince, když ho používáte jen tři minuty denně? Pokuste se mít na lince opravdu jen ty věci, které potřebujete neustále. Zbytek, například prkýnka na nádobí nebo kořenky, které vytvářejí dojem nepořádku, schovejte do poliček.

 Zásada č. 3: Každé ráno si ustelte

„Ustlaná postel určuje, jak bude vypadat zbytek ložnice,“ míní Becker. Proto ji nezapomeňte každé ráno pečlivě zastlat. Nejenže budete mít doma větší pořádek, ale ještě vám to posílí disciplínu.

Zásada č. 4: Dodržujte pravidlo dvou minut

„Sám jsem se to naučil od koučky Gretchen Rubin,“ říká Becker. Pravidlo je jednoduché: pokud něco můžete udělat za méně než dvě minuty, neodkládejte to. Vyneste koš, zalijte květiny, vyměňte baterky v ovladači, vyměňte mýdlo v dávkovači. Jen to nenechávejte na později.

Zásada č. 5: Uklízejte cestou do postele

I když je uklízení pravděpodobně ta poslední aktivita, kterou chcete dělat před spaním, budete se díky němu lépe probouzet, věří Becker. Než zalehnete, snažte se posbírat viditelný nepořádek – skleničky na stole, odložené oblečení u gauče, roztahané dětské hračky. Ráno se vzbudíte do čistého.

 Zásada č. 6: Pochopte, že „méně je více“

Jakmile narazíte na prostor, který praská ve švech, udělejte v něm malou inventuru, radí Becker. Je jedno, jestli jde o šuplík v koupelně, nebo celou šatní skříň – nepotřebné věci nebo věci, které vlastníte vícekrát, darujte nebo rovnou vyhoďte. Jinak vám budou doma dělat nepořádek.

Zásada č. 7: Poštu vyřizujte rovnou

„Většina pošty se dá vyřídit rovnou,“ říká Becker na svém YouTube kanálu. Tak ji rovnou recyklujte nebo podnikněte kroky pro to, aby vám neležela v předsíni. Pokud vám přišel dopis,  na který si potřebujete udělat čas, odložte ho na předem určené místo a nejpozději do týdne ho vyřiďte.

Dnešní rada

Motivace
Devět dovedností, které vám zajistí dlouhodobý úspěch

34

#598

Dnešní rada

Cestování
Do cíle pohodlněji. Triky v Google mapách, které byste měli znát

23

#597

Dnešní rada

Meditace
Proč čmárání si není ztráta času

19

#596

Dnešní rada

Motivace
Jak se motivuje nejúspěšnější gymnastka současnosti Simone Biles?

12

#595

Dnešní rada

Meditace
Po které knize sáhnout? Zeptejte se těch, jež obdivujete

14

#594

Dnešní rada

Motivace
Dvacet otázek, díky kterým pochopíte, co vlastně chcete

37

#593

Dnešní rada

Cestování
Sedm tipů, díky kterým zážitky z dovolené jen tak nezapomenete

24

#592

Dnešní rada

Lifehack
Stop rutině. Dnes dělejte věci jinak

20

#591

Dnešní rada

Práce
Proč je spánek základní kámen úspěšného podnikání

24

#590