Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Co dělat, abyste nebyli tak ve stresu

19

#263

Stačí změnit perspektivu. Stanfordská psycholožka a autorka knihy The Upside of Stress: Why Stress Is Good for You, and How to Get Good at It Kelly McGonigal říká: „Nejlepší způsob, jak zvládat stres, není se ho zcela zbavit nebo se mu vyhýbat. Jen o něm musíme přemýšlet jinak a postavit se mu.“

Z čeho McGonigal vychází? Zejména z této studie, která se dotazovala více než 28 tisíc lidí na to, kolik stresu v poslední době zažili a zda vnímají, že by škodil jejich zdraví. Výsledky studie jsou až šokující ‒ to, že člověk zažívá hodně stresu, není pro jeho zdraví rozhodující. Záleží totiž na tom, jak ho člověk vnímá. Autoři studie srovnali výsledky s úmrtími v dotazované skupině a zjistili, že vnímání stresu jako něčeho, co nám škodí, zvyšuje pravděpodobnost předčasného úmrtí o 43 procent. Pohled na stres je tedy nejdůležitější. Jak ho ale změnit?

Až se budete příště v práci stresovat z velké prezentace, místo toho, abyste zrychlenou činnost srdce a potící se ruce vnímali jako něco špatného, berte to naopak jako situaci, kdy se vaše tělo připravuje na boj s výzvou, a mobilizuje tak všechny síly, které máte. Zrychlený dech nevnímejte jako nástup panického záchvatu, ale jako možnost, jak do mozku dostat více kyslíku, aby se vám lépe přemýšlelo. Místo toho, abyste stres považovali za něco, co vás dělá slabšími, přemýšlejte o něm jako o příležitosti, jak se stát silnějšími.

V čem tedy může změna pohledu kromě snížené pravděpodobnosti úmrtí přispět? Ukázalo se, že pozitivnější perspektiva pomáhá i ve výkonu samotném, což dokládají výsledky tohoto experimentu ‒ ti, kteří byli před stresující situací poučeni o tom, jak lépe na stres nahlížet, si vedli v porovnání s ostatními experimentálními skupinami lépe.

Dnešní rada

Práce
Small talky jsou nuda. Zkuste to jinak

25

#262

Dnešní rada

Spánek
Návod, jak se konečně dobře vyspat

37

#261

Dnešní rada

Plánování
Jednoduchý systém, díky kterému doděláte všechnu práci

25

#260

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: Oprašte starý dobrý budík

18

#259

Dnešní rada

Organizace
Sedm zásad, jak si vytvořit útulný domov

21

#258

Dnešní rada

Work-life balance
Nemáte čas cvičit? Nevadí, stačí sedm minut

21

#257

Dnešní rada

Práce
Co dělat, když nesouhlasíte s někým, kdo má větší moc než vy

24

#256

Dnešní rada

Lifehack
Jak se vzpamatovat z toho, že jste udělali hloupou chybu

21

#255

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, když vám došly všechny nápady

21

#254