Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, abyste nenakupovali oblečení, které nepotřebujete

15

#266

Být lepší znamená zamyslet se nad tím, co nosíte, zda náhodou nenakupujete pouze kvůli výhodné ceně, a zda tím tak zbytečně nepodporujete řetězce s takzvanou „fast fashion“. Zkuste si tedy příště při nákupech položit (a pravdivě zodpovědět) tyto čtyři otázky:

– Kolikrát si reálně vezmu kousek na sebe? Zkuste si před koupí spočítat „cenu za jedno nošení“ tedy cena děleno počet pravděpodobných „použití“ kousku. Jde v podstatě o to, abyste o plánované koupi přemýšleli v dlouhodobějším měřítku. Možná se totiž víc vyplatí investovat do džín za dva tisíce, které budete nosit několik let, než si koupit ty ve slevě za tři stovky, které si ale na sebe vezmete všehovšudy dvakrát. Dokonce se ukázalo, že větší investice litujeme méně než unáhlených nákupů, kdy jsme nekoupili přesně to, co jsme hledali.

– Nemám něco podobného vlastně už ve skříni? Odhaduje se, že na pravidelné bázi nosíme jen pětinu oblečení ze svých šatníků. Udělejte si proto malou inventuru, podívejte se, jaké kousky jste dlouho neměli na sobě, a zamyslete se nad tím, zda si nejsou něčím podobné. Našli jste na dně šuplíku tři barevná strakatá trika? Tak to si to zlevněné, podobně barevné, raději nekupujte. Skončí totiž stejně.

– Dodržuji pravidlo návrháře Michaela Korse? Ten tvrdí, že 70 procent šatníku by měly být kousky, ke kterým se vracíme pravidelně a nosíme je opakovaně. Měly by představovat „hlavní chod“. Zbylých 30 mohou být „dezerty“, tedy kousky, které nenosíme tak často a které se třeba hůře kombinují. Než tedy dojdete k pokladně, zamyslete se nad tím, do které kategorie daný kousek patří a jestli si náhodou nekupujete jen další přeslazený „dortík“.

– Jak dlouho kousek vydrží? Uvědomte si, že čím víckrát si kousek vezmete na sebe, tím více snižujete jeho (a vlastně i svou) uhlíkovou stopu. Bývá pravidlem, že přírodní materiály, jako je třeba bavlna nebo vlna, jsou více „eco-friendly“. Při nakupování také myslete na to, jestli nekupujete něco, co za měsíc vyjde z módy, a jestli nebude za rok kousek úplně mimo. Pak totiž z kola „fast fashion“ jen tak nevyskočíte.

Dnešní rada

Lifehack
Dívejte se na nohy aneb Jak poznat, že už se s vámi někdo nechce bavit

17

#265

Dnešní rada

Motivace
Pravidlo 10/10/10, které vám ulehčí rozhodování

38

#264

Dnešní rada

Práce
Co dělat, abyste nebyli tak ve stresu

19

#263

Dnešní rada

Práce
Small talky jsou nuda. Zkuste to jinak

25

#262

Dnešní rada

Spánek
Návod, jak se konečně dobře vyspat

34

#261

Dnešní rada

Plánování
Jednoduchý systém, díky kterému doděláte všechnu práci

23

#260

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: Oprašte starý dobrý budík

18

#259

Dnešní rada

Organizace
Sedm zásad, jak si vytvořit útulný domov

20

#258

Dnešní rada

Work-life balance
Nemáte čas cvičit? Nevadí, stačí sedm minut

20

#257