Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#424

Hygge je dánská strategie, jak dosáhnout životního štěstí i ve chvílích, kdy zas tak dobře není. Je to způsob pozitivního náhledu na svět, který v poslední době všichni tak hledáme. Je to nasazení teplých ponožek po dlouhém dni v práci, je to zapálená svíčka, knížka v ruce a hořící krb.

Co ale dělat, když na vás přístup hygge nefunguje? Jak se poprat s tím, když kýženého stavu přítomnosti, vděčnosti a klidu nemůžete dosáhnout?

Zkusit byste měli jiný dánský přístup – pyt –, který stejně jako hygge nemá český (ani anglický) ekvivalent. Pyt znamená „nech být“, „nestresuj se tím, co stejně nezměníš“ nebo také „nauč se si z věcí nic nedělat“. Podle dánské asociace knihoven je to mimochodem také nejoblíbenější dánské slovo.

Americký psycholog Chris MacDonald, který žije v Dánsku už přes 20 let, o něm prohlásil:

„Pyt je jedno z mých nejoblíbenějších dánských slov, je to nejpozitivnější zvuk, jaký jsem kdy slyšel. Má neuvěřitelnou sílu, pokud jde o to, abychom se netrápili věcmi, které stejně nemůžeme změnit.“

A má pravdu. Ne všechno totiž může být vždycky hygge. Někdy se věci prostě nevyvíjejí tak, jak bychom si představovali. Pokud je nemůžeme svým chováním nijak ovlivnit, je jen na nás, jak se se situací popereme. Buď si můžeme ze všeho dělat hlavu a přemítat nad tím, „co by kdyby“, anebo se můžeme na celou věc podívat z druhé strany a přiznat si, že pokud nemáme reálné prostředky, jak situaci ovlivnit, nebudeme si z toho dělat vůbec nic. Protože když není v našich silách s něčím pohnout, nemělo by to hýbat ani s námi a s naší pohodou.

Tak až dneska zjistíte, že vám doma snědli jídlo, na které jste se těšili, nebo až vám v práci řeknou, že se projekt, na kterém pracujete, posouvá, vzpomeňte si na pyt, nadechněte se a nepřidělávejte si zbytečně vrásky.

Dnešní rada

Práce
Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

24

#423

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#422

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#421

Dnešní rada

Cestování
Tipy, jak cestovat zeleně

22

#420

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli přestat chtít od všeho jen „to nejlepší“

16

#419

Dnešní rada

Lifehack
Návod, jak už nikdy nepoložit hloupou otázku

20

#418

Dnešní rada

Morning start
Jak byste nikdy neměli začínat svá rána

41

#417

Dnešní rada

Zdraví
Chcete zdravě jíst? Napřed začněte cvičit

20

#416

Dnešní rada

Peníze
S těmi nejběžnějšími věcmi trávíte nejvíce času, tak do nich investujte

35

#415