Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#520

Jestli nepracujete v kanceláři, kde platí přísný zákaz pití nápojů u stolu (i takoví zaměstnavatelé jsou a vědí moc dobře, proč to dělají), i při sebevětší opatrnosti vám hrozí, že si své pracovní místo polijete. A pokud si kávu, vodu, čaj či cokoli jiného nalijete i do svého notebooku, máte zaděláno na pořádný problém.

Co v takovém případě dělat? Hlavně nepanikařte a s chladnou hlavou se snažte minimalizovat škody podle tohoto návodu:

Buďte rychlí

Jakmile se tekutina dostane do vašeho notebooku, vytáhněte ho ze zásuvky. Pak počítač okamžitě vypněte. A tím okamžitě myslíme okamžitě, takže zapomeňte na poctivý vypínací proces a natvrdo na několik sekund stiskněte zapínací tlačítko. Čas, který takto ušetříte, může rozhodnout o všem.

Pokud máte notebook, ze kterého se dá vyndat baterie, jako další krok ji vyndejte. Pak odstraňte všechno, co máte do počítače zapojené – myš, všechna další USB, ale i paměťové karty apod. Tímhle vším eliminujete možnost, že by v počítači zůstala nějaká potenciálně ničivá energie.

Pokud ale máte pocit, že se z vašeho notebooku kouří nebo se v něm něco taví, na předchozí rady zapomeňte a raději na něj nesahejte.

Začněte se sušením

Jakmile je váš počítač bez energie, je čas začít odstraňovat tekutinu. Zkuste sehnat savý kus látky nebo alespoň papírové ubrousky a začněte utírat veškerou tekutinu, kterou vidíte. Záležet si dejte hlavně na klávesnici a všech vstupech.

Pak notebook položte na něco měkkého a savého (třeba ručník) a nechte ho schnout. Pokud se toho nebojíte, úplně nejlepší bude, když počítač, co možná nejvíc to jde, otevřete a na ručník ho položíte displejem a klávesnicí dolů.

Jestli počítač nutně nepotřebujete, nechte ho takto schnout ideálně 24 hodin. Když čas nemáte, nedá se nic dělat. Zkuste to ale vydržet alespoň čtyři hodiny. A rozhodně zapomeňte na to, že byste počítači zkusili pomoct třeba fénem, horký vzduch škodí jeho obvodům. Pokud je chcete provětrat, tak jen zastudena. A nezkoušejte ho ani zasypat rýží nebo jinými údajnými absorbenty, dostali byste do něj akorát další nepořádek.

Běžte do servisu

Sami už toho pro svůj notebook o moc víc udělat nemůžete. Pokud věříte, že vše dobře dopadne, počítač pusťte. Pokud ne, odneste ho do servisu. A jestli máte čas, odneste ho tam radši tak jako tak. To, že se po vysušení spustí, totiž automaticky neznamená, že se uvnitř nepoškodil a problémy nepřijdou později.

Tahle varianta může nastat, zvlášť pokud jste do něj nalili něco jiného než vodu, třeba slazenou kávu nebo alkohol. Ty po sobě mohou zanechat látky, které se v počítači zachytí a budou mu škodit dlouhodobě. V servisu ho profesionálně vyčistí.

Můžete se o to pokusit sami, ale to už přece jenom vyžaduje, abyste se v elektronice trochu vyznali – pokud je to váš případ, budete potřebovat zubní kartáček a vysokoprocentní isopropylalkohol, jimiž opatrně odstraníte všechny usazeniny, které v počítači najdete.

Hodně štěstí!

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatní lidi oslovovat křestním jménem

23

#519

Dnešní rada

Spánek
Potřebujete usínat rychleji? Vyzkoušejte tyto triky

15

#518

Dnešní rada

Motivace
Jak dokázat to, po čem jste vždycky toužili

23

#517

Dnešní rada

Lifehack
Tajemství japonské dlouhověkosti, které se můžete naučit i vy

29

#516

Dnešní rada

Práce
Jak může pití kávy pomoci vašemu týmu k lepším výkonům

13

#515

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli vyzkoušet švédský předsmrtný úklid

21

#514

Dnešní rada

Plánování
Zapomeňte na to-do listy. Vyzkoušejte ABCDE metodu

28

#513

Dnešní rada

Plánování
Předtím, než začnete podnikat, si položte tyto otázky

15

#512

Dnešní rada

Lifehack
Méně stresu a dobrá nálada. Co všechno dokážou čerstvé květiny?

13

#511