Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Co dělat, když vám dochází trpělivost

21

#320

Ukazuje se, že trpěliví lidé jsou více empatičtí a že mají obecně méně negativních emocí. Vědci navíc zjistili, že trpělivost není nic pevně daného a že se jí dá naučit. Pokud cítíte, že občas zbytečně vybuchujete, řiďte se tímto návodem:

Klíčem k úspěchu je přesně vědět, kde a s čím vlastně máte problém, tvrdí autor knihy The Power of Patience a kouč M. J. Ryan. Máte výbuchy v autě, ve frontě v supermarketu, v přeplněném autobusu, nebo vás děsně rozčilují lidé, kteří se neumějí vyjadřovat? Pozorujte se a najděte své problematické vzorce.

Už jste přišli na to, z čeho pěníte nejvíc? Skvěle. Tak si přesně pro tyhle situace vymyslete mantru. Neboli větu, kterou se budete snažit sami sebe trochu oblbnout. Třeba až budete stát ve frontě, která se nikam nehýbe, řekněte si „Vždyť přece nikam nespěchám“. Nebo jestli nedáváte hledání parkovacího místa, uklidněte se třeba větou „Stejně nakonec vždycky nějak zaparkuju“.

Pokuste se také podívat na stresové situace z druhé strany. I když vás děsně iritují, určitě na nich najdete něco pozitivního. V koloně si můžete zazpívat nebo si poslechnout zajímavý rozhovor. To, že se rozhodnete na své neposedné dítě nezařvat, zase znamená, že neukazujete svou slabost, kterou křik vždy značí. V přeplněném autobuse zase můžete myslet na to, že se alespoň dostanete domů včas.

Zvažte také, jestli by se nešlo stresovým situacím nějak vyhnout. Opět – jestli vás štvou dlouhé fronty v potravinách, choďte tam ráno nebo naopak těsně před zavíračkou, kdy tam není tak plno. Pokud nezvládáte hustou autodopravu, zvažte tu hromadnou. Nebo naopak. Prostě se snažte pokoušet svého vnitřního cholerika co nejméně.

Nemyslete si ale, že se vaše chování změní ze dne na den. Pokud chcete své netrpělivé a výbušné já umlčet, musíte to cvičit. Stejně jako jízdu na kole nebo hru na piano.

Dnešní rada

Práce
Devět otázek, se kterými byste měli jít na pohovor

44

#319

Dnešní rada

Motivace
Nedokážete se soustředit? Tak zkuste tahle cvičení

18

#318

Dnešní rada

Vztahy
Jak druhé přesvědčit, aby dělali to, co chcete vy

19

#317

Dnešní rada

Motivace
Máte problém s motivací? Tak si stáhněte tuhle tabulku

31

#316

Dnešní rada

Zdraví
Jak se ze všeho toho ruchu nezbláznit

16

#315

Dnešní rada

Techhack
Kontrolujete telefon více, než byste chtěli? Tohle by vám mohlo pomoct

17

#314

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli přestat oddělovat své osobní a pracovní já

19

#313

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311