Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, když vám došly všechny nápady

21

#254

Jestli si myslíte, že je někdo kreativnější a někdo méně, možná budete překvapení. Tina Seelig, autorka knihy Creativity Rules: Get Ideas Out of Your Head and into the World, tvrdí, že kreativita je obnovitelný zdroj, který vlastníme všichni, a že jde jen o to, naučit se ho používat.

Tohle jsou ověřené způsoby, jak kreativní proces nastartovat:

– Jděte na procházku. I krátká vycházka může pomoci s hledáním nových nápadů a řešení, tvrdí behaviorální psycholožka Marily Oppezzo. Ta ve svém experimentu zjistila, že díky chůzi můžeme být až o polovinu kreativnější.

Pokud nechcete chodit, zkuste si alespoň lehnout. Studie Australské univerzity přišla se zjištěním, že ti, kdo u řešení anagramů leželi, byli o 10 procent rychlejší než ti, kdo u toho stáli. Jen si dávejte pozor, ať u rozjímání neusnete.

– Obklopte se modrou barvou. Ta je totiž podle studie Univerzity Britské Kolumbie nejlepší pro kreativní přemýšlení. Vysvětlení? Modrou barvu si většinou podle autorů studie spojujeme s nebem, vodou nebo oceánem, což jsou věci, které v nás vyvolávají pocity klidu a pohody. Díky nim se tak cítíme v bezpečí, což podporuje kreativní proces.

– Změňte médium. Pokud pracujete na kreativním úkolu do zaměstnání a používáte při tom psaného slova, zkuste se třeba nahrát na diktafon nebo si o projektu zarapovat. Podle odborníka na kreativitu Scotta Berkuna tak snáze přijdete na nové nápady, protože je budete muset formulovat jinak, než jste zvyklí.

– Zasněte se. Studie Kalifornské univerzity zjistila, že „zasnění se“ před řešením problému pomohlo účastníkům experimentu přijít s kreativnějšími nápady. Indický informatik a expert přes vzdělávání Sugata Mitra doporučuje zasnít se tak, že si sami sobě položíte opravdu „velkou otázku“ typu „Proč je nebe modré?“ nebo „Proč bydlíme v domech?“.

– Zasmějte se. Třeba u oblíbeného sitkomu nebo filmu. Ukázalo se totiž, že smích (nebo obecně odreagování se) pomáhá při tvorbě kreativních řešení, což podporuje třeba tato studie.

– Změňte prostředí. Stejný pracovní stůl a stejný hrníček na kafe nejsou moc inspirativními zdroji. Zkuste proto měnit prostředí, jak to jde. Zalezte si do prázdné zasedačky nebo si vezměte home-office. Nápady se budou množit samy.

– Ztlumte světla. Tato německá studie zjistila, že kreativitu probouzí i tlumené světlo. Důvodem může být to, že se cítíme uvolnění, a naše myšlenky tak mohou poletovat daleko volněji.

– Neuklízejte si stůl. Chaos na stole může pomoci vytvořit „chaos v hlavě“, což je pro kreativitu žádoucí, tvrdí odborníci z Minnesotské univerzity a dokládají to i svým experimentem, ve kterém zjistili, že ti, kdo pracovali v „zabordeleném“ prostředí, byli kreativnější než ti, kdo pracovali v uklizené místnosti.

– Pobavte se s někým, kdo nemá s problémem nic společného. Uvidíte, že cizí pohled na věc vám pomůže nahlédnout na problém jinak. Změna perspektivy = příležitost pro kreativní myšlení. A nejlépe to udělejte u piva. Konzumace rozumného množství alkoholu podle vědců z Illinoiské univerzity v Chicagu podporuje kreativní a novátorská řešení. Pozor ale! Také zhoršuje paměť. Takže mějte vždy u sebe notes na poznámky.

Dnešní rada

Motivace
Měsíční výzva: Zažijte každý den něco nového

31

#253

Dnešní rada

Cestování
Jak být lepším (a méně otravným) turistou

21

#252

Dnešní rada

Organizace
Jak se podělit o domácí práce

16

#251

Dnešní rada

Motivace
Klíčem k úspěchu je neúspěch

20

#250

Dnešní rada

Cestování
Jak co nejlépe využít cestu do práce?

25

#249

Dnešní rada

Digidetox
Čtyři strategie pro chytřejší používání telefonu

21

#248

Dnešní rada

Lifehack
Víte, že sebevědomí vám může zvýšit správná hudba?

22

#247

Dnešní rada

Morning start
Školní rok je tady. Jak mít s dětmi co nejméně hektická rána

20

#246

Dnešní rada

Motivace
Investujte svůj čas stejně uvážlivě jako peníze

19

#245