Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Nezařazené
Co dětem na telefonu zakázat a co naopak dovolit?

11

#542

Zakazujete dětem telefon a tablet preventivně? Ne vše, co na něm dělají, musí být nutně nebezpečné, zbytečné a čas požírající.

Jak ale rozlišit, co je pro vaše děti dobré a co by si naopak měly odepřít? Podívejte se na „pyramidu mediální konzumace“, kterou sestavil technologický magazín Wired.

Co můžou děti používat neomezeně

Videochat, díky kterému můžou být v kontaktu s příbuznými (doporučuje se od 18 měsíců).

Hudbu, podcasty, audioknihy. Napomáhají vývoji jazyka a vzbuzují v dětech zvídavost.

Platformy sdružující děti s podobnými zájmy, například čtenářské spolky, kde děti diskutují o obsahu knížek.

Aplikace, které mohou děti rozvíjet. Podívejte se na výběr zakladatelky webu Hrajeme si chytře Michaely Slussareff. Budete se možná divit, ale nejlepší může být pro děti aplikace fotoaparát.

Co by měly používat jen občas

YouTube. Nastavte na aplikaci časový limit, po jehož vypršení se automaticky vypne. Vypněte automatické přehrávání videí, aby se děti dostaly jen k těm videím, která přímo vyhledávají, a nechte děti dívat se přes váš Google účet, ať máte přehled o tom, na co se dívají.

Sociální sítě. Jsou sice díky nim v kontaktu s přáteli, jejich nadměrná konzumace ale může vést k depresím a úzkostem. Promluvte si tedy s nimi o časových limitech a stáhněte jim do telefonu aplikaci Moment, která jim bude měřit, kde tráví čas.

– Střílečky. Debaty o tom, zda mají přímý vliv na agresivitu, nejsou sice ukončené, zakazovat byste je ale také neměli. Chlapci, kteří měli střílečky zakázané, pociťovali vyšší míru sociální izolace.

Interaktivní e-knihy. Příliš zvukových efektů a jiných doplňků sice snižuje porozumění, na druhou stranu u písmenek udrží i ty děti, které by normální knihu už dávno odložily.

Co by měly používat jen výjimečně (a nejlépe nikdy)

Telefon před spaním. Vyzařuje modré světlo, které snižuje přirozenou produkci melatoninu v těle. Ten odpovídá za kvalitu spánku.

Telefon při společném jídle. Jeho používání je spojeno s přejídáním a opožděným sociálním a jazykovým vývojem. Aby se telefon do jídelny vůbec nedostal, vyzkoušejte košíkovou metodu. A myslete na to, že jakmile nepůjdete dobrým příkladem vy, jen těžko k tomu dotlačíte své ratolesti.


Co dětem na telefonu zakazujete? A k čemu mají neomezený přístup? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, které vás zbaví napětí

18

#541

Dnešní rada

Meditace
S věkem ubíhá čas rychleji. Jak ho zpomalit?

23

#540

Dnešní rada

Práce
Jak oživit nudné pracovní mítinky

14

#539

Dnešní rada

Meditace
Chcete být šťastnější? Naordinujte si dvě hodiny týdně v přírodě

19

#538

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli do své firmy hledat sportovce

16

#537

Dnešní rada

Lifehack
Sladkost, nebo brokolici? Jak přinutit dítě, aby si vybralo, co chcete vy

8

#536

Dnešní rada

Lifehack
Dnes čtěte jen dobré zprávy. Ty špatné nechte na zítra

14

#535

Dnešní rada

Zdraví
Šetřete vodou. Tady je 30 tipů, jak na to

18

#534

Dnešní rada

Práce
Jak odpovědět na zrádnou pobídku: „Tak nám o sobě něco řekněte“

18

#533