Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Co poslouchat při práci? Záleží, na čem zrovna děláte

26

#433

Posloucháte při práci hudbu, nebo pracujete v úplném tichu? A co je vlastně nejlepší pro naši produktivitu? Tady je pár tipů, které byste měli při výběru pracovního playlistu vzít v potaz:

Pokud pracujete na rutinním úkolu, je dobré pustit si hudbu, kterou znáte, vyplývá z této studie provedené na 50 chirurzích. Experiment přišel se zjištěním, že pokud vykonáváme práci, kterou už umíme, hudba, již si vybereme, nám může pomoci udělat ji rychleji. Takže až budete dávat do tabulky v Excelu dva tisíce jmen s adresami a telefonními čísly, pusťte si k tomu oblíbený playlist, se kterým běžně chodíte běhat do posilovny. Uvidíte, že práci uděláte daleko rychleji.

Jestli naopak tvoříte něco kreativního, hudbu úplně vypněte. Tato studie zjistila, že při kreativních úkolech, do kterých se mimochodem počítá i běžná práce se slovy, tedy i to, když píšete mail, nás hudba – ať už instrumentální, nebo s textem – ruší. Pokud nedokážete pracovat v naprostém tichu, sáhněte po playlistech s bílým šumem. Myslete ale na to, že byste si ho neměli pouštět nahlas – ideální je podle studie 70 decibelů, což odpovídá zhruba zvuku puštěného vysavače. Vyšší hlasitost by mohla vaší kreativitě naopak ublížit.

Ve chvíli, kdy se potřebujete soustředit, například na čtení, dejte si instrumentální kousek. Tento experiment ukazuje, že písničky s textem naši koncentraci snižují. Naopak instrumentální hudba nám může při čtení pomoci. Abyste neztratili zbytečně moc času hledáním toho správného Mozarta, dejte si některý ze skvělých playlistů Spotify, které byly vytvořeny speciálně pro tyto účely. Pokud u práce chcete být i produktivní, myslete na to, že by skladby měly být v durové tónině. Ta vám na rozdíl od mollové může dodat potřebnou sílu, tvrdí tato studie. Tak si dejte třeba tento playlist durové klasiky.

Co posloucháte při práci vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cznebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Lifehack
Dvě otázky, které si musíte položit, pokud se chcete zlepšit

18

#432

Dnešní rada

Vztahy
Pozitivní nemůžete být pořád aneb Zapisujte si, co vás štve

22

#431

Dnešní rada

Work-life balance
Dneska nic nedělejte. Máte na to nárok

26

#430

Dnešní rada

Peníze
Co dělají miliardáři a vy byste měli také

22

#429

Dnešní rada

Lifehack
Dejte si čtyřicetidenní postní výzvu

21

#428

Dnešní rada

Práce
Rada pro ty, kteří neumějí říkat ne další práci

21

#427

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#426

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

23

#425

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

29

#424