Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Co udělat, aby vás to v práci přestalo štvát

19

#179

Prodlužte si život. Tento týden vás to naučíme. 

 

Máte pocit, že děláte práci, která má smysl? Ne? Přitom díky smysluplné práci jsme v zaměstnání daleko spokojenější, připomíná profesorka Amy Wrzesniewski.

Tato studie pak přichází se zjištěním, že „mít v životě smysl“ je jedním z předpokladů dlouhého života.

Wrzesniewski tvrdí, že tento smysl nemusíme nutně hledat jen u profesí, jako je například lékař nebo učitel ‒ ve svých výzkumech přichází se zjištěním, že přesah je možné najít u většiny povolání. Vše podle ní záleží na tom, jak se k hledání smyslu postavíme.

Pokud máte pocit, že se vám ten váš nedaří najít nebo že jste ho ztratili, vyzkoušejte toto mentální cvičení z knihy How We Work: Live Your Purpose, Reclaim Your Sanity, and Embrace the Daily Grind od Leaha Weisse:

1. Zaměřte se na to, co vás v práci těší ‒ zamyslete se nad tím, kdy se v práci cítíte nejvíce užiteční a při jakých činnostech pociťujete největší smysl. To nejlépe zjistíte tak, že si například během týdne budete dělat poznámky o tom, jak se v průběhu jednotlivých aktivit cítíte a zda vám energii přidávají, nebo spíše ubírají. Cítíte se nejvíce motivovaní, když s kolegy pracujete na řešení úkolu, nebo když máte kreativní chvilku jen pro sebe? Zapište si to a na konci týdne si poznámky projděte. Našli jste shodné rysy těchto aktivit? Skvěle, zkuste je zařazovat do pracovního programu co nejčastěji.

2. Změňte perspektivu ‒ může to znít dost obecně, ale změna úhlu pohledu na to, co děláme, nám může pomoci práci jako takovou lépe pochopit a znovu objevit její smysl. Zkuste si proto vzít jednu z naplánovaných pracovních aktivit (může to být schůzka, mítink nebo důležitá prezentace) a podívat se na ni trojí optikou ‒ napřed o ní přemýšlejte pouze jako o součásti práce, poté jako o součásti kariéry a naposledy jako o součásti poslání. Přemýšlejte nad tím, jak se k aktivitě v těchto různých fázích stavíte. Nemá najednou nudná pracovní schůzka větší váhu a smysl, když ji zasadíte do „většího obrazu“?

3. Pokud se vám ani tak nepodařilo smysl objevit, nevadí. Zamyslete se nad tím, co máte rádi na lidech, které obdivujete. Ti nám mohou pomoci uvědomit si, jaké hodnoty jsou důležité pro nás. Obdivujete nasazení svého kolegy či kolegyně? Co přesně dělají? Mohli byste to dělat také?

Dnešní rada

Jídlo
Jezte jako Ital nebo Japonec

19

#178

Dnešní rada

Work-life balance
Proč byste měli denně luštit křížovky?

20

#177

Dnešní rada

Meditace
Jak vlastně správně dýchat?

29

#176

Dnešní rada

Organizace
Vyhraďte si čas na prokrastinaci

16

#175

Dnešní rada

Jídlo
Vinné triky, které musíte znát

23

#174

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když se vám ráno nedaří zabrat do práce?

20

#173

Dnešní rada

Vztahy
Jak požádat o pomoc, abyste se necítili trapně

21

#172

Dnešní rada

Organizace
Desktop zero aneb Jak zakončit den v práci

26

#171

Dnešní rada

Meditace
Cvičení pro ty, kdo nevěří na „mindfulness“

28

#170