Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Dejte si čtyřicetidenní postní výzvu

22

#428

Dnes je Popeleční středa, což znamená, že začíná půst. Bude trvat 40 dní (bez neděl), konkrétně do soboty 20. dubna.

Proto jsme si pro vás připravili malou výzvu: po dobu následujících 40 dní si odepřete něco, na co jste zvyklí. Tady je několik nápadů, kterými se můžete na postní dobu inspirovat:

–    Odepřete si jídlo, které si dáváte až moc často – třeba maso nebo mléčné výrobky. Mimochodem, veganská strava je pravděpodobně ten největší krok, který můžete udělat v rámci záchrany planety. Je to daleko účinnější, než kdybyste přestali létat nebo kdybyste si koupili třeba elektrické auto. Veganskou stravou totiž snižujete nejen produkci CO₂, ale také spotřebu vody.

–    Pokud jste nestihli suchý únor, dejte si suchý půst, během kterého si odepřete veškerý alkohol. Studie Sussexské univerzity z roku 2014 odhalila, že více než 70 procent těch, kdo vydrželi bez alkoholu měsíc, pak pilo méně i další půlrok. To samé můžete aplikovat na kouření nebo jiné zlozvyky, které máte (ano, mluvíme na vás, milovníci čokolády a kávy).

–    Můžete se také zavázat k tomu, že každý den uděláte nějaký dobrý skutek, nebo třeba k tomu, že se během půstu setkáte se všemi kamarády, které jste doteď zanedbávali. Vzít na kafe ale můžete i babičku s dědou nebo rodiče.

–    A nezapomeňte neplýtvat! Zapojte se do bezobalové výzvy podle Czech Zero Waste, která se spouští se začátkem půstu a ve které budete plnit různé úkoly spojené s ekologickým životním stylem. Stáhnout ji můžete tady.

Do čeho během postní doby půjdete vy? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cznebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

 

Dnešní rada

Práce
Rada pro ty, kteří neumějí říkat ne další práci

21

#427

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#426

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

24

#425

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

30

#424

Dnešní rada

Digidetox
Aplikace, které vás hodí do zenu

21

#423

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#422

Dnešní rada

Práce
Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

25

#421

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#420

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#419