Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Den blbec? Pět kroků, jak ho překonat

15

#275

Jak překonat pocity, které máme občas všichni, radí koučka Melody Wilding:

Přemýšlejte nad tím, kde je zakopaný pes

Když máte den blbec, je snadné podlehnout frázím typu „Nic nejde podle plánu“ nebo „Všichni jsou proti mně“. Zkuste ale přijít na to, co vaše naštvání a frustraci opravdu způsobilo.Byl to šéf, který vás ztrapnil před kolegy? Jste naštvaní na sebe, že jste se za sebe nepostavili? Nebo vás štvou kolegové, kteří šéfovi přikyvovali? Možná to zní triviálně, ale pojmenovat své emoce je cesta k tomu, postavit se jim, což mimochodem podporuje i tato studie.

Povolte si chvilku smutku

Emoce neignorujte. Stanovte si ale „smutnicí deadline“, tedy moment, dokdy si toto prožívání povolíte. Pokud vás naštval právě třeba šéf, řekněte si, že vám nezkazí více než půl dne, a po obědové pauze se už zkuste „vrátit zpět“. Pokud je to na vás moc rychlé, vyspěte se na to. Nenechte si ale dnem blbec zkazit další den.

Hledejte parťáka

Den blbec většinou svádí k tomu, že se od ostatních izolujeme. To je ale podle Wilding to poslední, co bychom měli dělat.Až tedy v této situaci příště budete, zavolejte kamarádovi/kamarádce a skočte si spolu po práci na drink. Nebo vezměte svou drahou polovičku na večeři. Nejenže budete mít příležitost si o tom s někým popovídat (a třeba požádat o radu), ale přijdete i na jiné myšlenky. A třeba vám dojde, že váš den blbec není tak hrozný jako cizí den blbec.

Zvedněte si náladu tím, že budete pomáhat

Jestli si normálně léčíte špatné dny třeba tím, že jdete nakupovat, neděláte dobře. Tým vědců z University of the South přišel na to, že tyto „sobecké akty“ naši náladu nenakopnou. Zlepšit nám ji může ale pomoct to, že pomáháme ostatním (i když primární motivací je, že si chceme pomoct sami). Kupte tedy kolegovi čokoládu, podržte dveře kurýrovi, pomozte babičce do autobusu. Udělejte prostě cokoli, čím druhým trochu ulehčíte život nebo čím jim pomůžete.

Nerozmazlujte se a nedělejte velká rozhodnutí

Řiďte se mottem Forresta Gumpa „shit happens“ a v den blbec nedělejte žádná velká rozhodnutí. Ten soubor, kvůli kterému vás šéf ztrapnil, tedy nemažte a nemyslete ani na to, že byste dali výpověď. Stejně tak si rozmyslete, jestli je vhodné ten den kupovat nové auto. Zbytečně uděláte impulzivní rozhodnutí ovlivněná vaší špatnou náladou, kterých budete později litovat.

 

Dnešní rada

Práce
Co byste neměli zapomenout zmínit na pohovoru (nebo na první schůzce)

18

#274

Dnešní rada

Morning start
Jak se ráno vykopat z domu za 20 minut

28

#273

Dnešní rada

Peníze
Jak se doma podělit o výdaje

17

#272

Dnešní rada

Meditace
Jednoduchá meditace, díky které se vám bude lépe usínat

26

#271

Dnešní rada

Motivace
Mít jasné cíle je dobré. Je ale něco, co je ještě lepší

20

#270

Dnešní rada

Digidetox
Košíková metoda, díky které se zbavíte závislosti na telefonu

22

#269

Dnešní rada

Plánování
Nestíháte? Problém není v tom, že máte málo času

36

#268

Dnešní rada

Plánování
Sto let starý, ale přesto funkční návod na to-do listy

27

#267

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, abyste nenakupovali oblečení, které nepotřebujete

15

#266