Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Devět zlozvyků, které ohrožují vaši produktivitu

20

#527

Možná je děláte nevědomky, možná jste si na ně prostě jen zvykli. Podle kouče Travise Bradberryho byste měli porazit těchto devět zlozvyků, abyste byli v práci produktivnější.

Impulzivní projíždění internetu

Podle Travise musíte úkol dělat minimálně 15 minut v kuse, abyste se na něj začali plně soustředit. A je jedno, zda musíte vyplňovat excelovou tabulku, nebo psát e-mail. Pokud svou pozornost vyrušujete sjížděním Facebooku nebo pročítáním zpráv, nikdy se vám nepodaří dosáhnout vysněného flow, tedy stavu plného soustředění.

Jak s problémem bojovat? Jestli máte problém s bezmyšlenkovitým kontrolováním aktuálního dění, vyzkoušejte následující triky: nevyndávejte si telefon z tašky, pořiďte si dva pracovní počítače, přičemž jeden nebude mít přístup k internetu, nebo si nainstalujte tato rozšíření na počítač, která vám budou připomínat, že v práci máte pracovat.

Perfekcionismus

Snaha být dokonalý je překážkou každého dobrého nápadu. Spisovatelka Jodi Picoult důsledky perfekcionismu trefně popsala takto: „Stránku se špatným textem upravíte, co neupravíte, je prázdná stránka.“

Jak s problémem bojovat? Jestli je hlavní náplní vaší práce psaní, navštivte stránku The Most Dangerous Writing App (Nejnebezpečnější aplikace na psaní), která vám bude mazat text, když chvíli nic nenapíšete. Pokud děláte cokoli jiného, podívejte se na obecný návod, jak strach, že nebudete perfektní, překonat.

Schůzky

„Ultravýkonní lidé se vyhýbají schůzkám, jak to jen jde,“ píše kouč. I když jsou některé z nich pro vás jistě povinné, snažte se jejich počet držet na nezbytném minimu.

Jak s problémem bojovat? Pokud nemůžete počet schůzek snížit, naplánujte si alespoň jeden den v týdnu bez nich. Tak to dělá jeden ze zakladatelů Facebooku Dustin Moskovitz.

Vyřizování e-mailů hned, jak přijdou

Přiznejte si to. Občas kontrolujete e-maily, protože máte pocit, že jste vlastně produktivní, i když u jejich vyřizování nemusíte nic moc dělat. Navíc i odpovídání na ně vám bere možnost dosáhnout flow.

Jak s problémem bojovat? Stanovte si jen dva nebo tři časy denně, kdy budete maily kontrolovat. Mimo vyhrazenou dobu je otevírání schránky zapovězeno.

Zamačkávání budíku

Říct si, že si dáte „ještě pět minut“, je sice po ránu extrémně lákavé, pokud ale budík odložíte, bude se vám ve výsledku vstávat ještě hůř, protože se váš mozek dostane zpět do počáteční fáze spacího cyklu, což je podle psycholožky Marie Konnikové ta nejhorší chvíle pro (znovu)probuzení.

Jak s problémem bojovat? Prozaicky. Nastavte si budík na ten nejzazší čas, abyste neměli možnost své vstávání dále odkládat.

Multitasking

Dělat více věcí najednou se vyplatí pouze někdy – třeba když jedete v autobuse a posloucháte podcast. Nebo když vaříte a díváte se u toho na zajímavý rozhovor. Pokud se ale chcete na něco doopravdy soustředit, musíte tomu věnovat veškerou pozornost.

Jak s problémem bojovat? Mějte vždy jasno, jaký úkol se chystáte dělat, a neodbíhejte od něj. I když to možná bude bolet, budete mít dřív hotovo.

Odkládání důležitých úkolů

Máme bohužel jen omezenou mentální kapacitu, se kterou je během dne třeba zacházet opatrně. Pokud si necháváte obtížné úkoly až na odpoledne, děláte si je ještě složitější, než ve skutečnosti jsou.

Jak s problémem bojovat? Vyzkoušejte metodu ABCDE kouče a autora knihy Eat That Frog! (Sněz tu žábu) Briana Tracyho, jež vás naučí určovat, které úkoly jsou důležitější a které mohou naopak počkat.

Telefon, počítač nebo tablet v posteli

Nemusíte si to uvědomovat, ale produktivita se neurčuje jen tím, kolik toho stihnete udělat. Hodnotí se i podle kvality odvedené práce. A pokud nemáte v noci dostatek spánku, věřte, že další den nebudete nejvýkonnější. Pamatujte: spánek musí být na prvním místě.

Jak s problémem bojovat? Držte se rady Arianny Huffington, zakladatelky webového portálu Huffington Post. Ta zní: Nekompromisně vyhoďte telefon z ložnice.

Příliš cukru

Cukr sice potřebujete, abyste se mohli soustředit, pokud ho ale máte příliš, je vaše hlava roztěkaná a vy se dobře soustředit nemůžete.

Jak s problémem bojovat? Uvažujte nad tím, v jaké formě do sebe cukr dostáváte. „Donuty, sladké limonády a jiné formy rafinovaného cukru vám dodají energii, která vydrží sotva 20 minut. Zato ovesné vločky, hnědá rýže a ostatní potraviny s komplexními sacharidy uvolňují energii postupně, díky čemuž si udržíte soustředění,“ vysvětluje Bradberry. Dalším možným řešením je měsíční cukrový detox.

Co je podle vás váš zabiják produktivity? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že jste v práci dobrý tým? Poradí odborníci z Googlu

14

#526

Dnešní rada

Peníze
Proč se vyplácí zaokrouhlovat, když vracíte kamarádovi peníze

15

#525

Dnešní rada

Lifehack
Přestaňte říkat, že se máte dobře, když to není pravda

16

#524

Dnešní rada

Zdraví
Když už nevíte, jak dál, jděte se ven projít

24

#523

Dnešní rada

Peníze
Proč byste měli děti učit peníze nejen šetřit, ale i dávat

20

#522

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

17

#521

Dnešní rada

Motivace
Zbavte se lidí, kteří vám kazí náladu, radí Bára Rektorová ze Sushiqueen

23

#520

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

16

#518