Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Dnes a zítra jsou volby. Na co byste tedy neměli zapomenout?

19

#278

Dnes a zítra máme možnost zvolit do místních samospráv, někde i do Senátu. Jasně, není to tak velká věc jako volby do Sněmovny, ale i tak to je událost, kterou bychom neměli ignorovat. Proč? Protože být lepším člověkem znamená kromě jiného vážit si i své svobody a nezahazovat své právo to, co se děje, ovlivňovat. Tvrdí to alespoň Daniel Kroupa, signatář Charty 77, člen Občanského fóra, někdejší předseda ODA a vysokoškolský učitel, kterého se vyplatí poslouchat.  


„T. G. Masaryk si stěžoval, že po vzniku samostatné Československé republiky lidé nepochopili, že už nejsou poddanými žádného císaře, ale že svoji zemi už spravují sami. Jen malá část z nich byla ochotna angažovat se v demokratické politice, většina se starala jen sama o sebe a rozhodování přenechávala druhým.

Když naši zemi obsadili nacisté, občané se opět stali pasivními a na politiku jenom nadávali v soukromí. Podobně tomu bylo po roce 1948, kdy se moci chopila komunistická strana, ovládla všechny veřejné instituce a občanům dala na vybranou: přidat se, nebo makat a mlčet.

V listopadu 1989 se podařilo porazit komunisty, ale poddanského ducha nikoli. Lidé mají svobodu slova, ale jen menšina z nich má co říci; ti ostatní mají pocit, že ji nepotřebují. Lidé mají svobodu ve volbách rozhodnout, který politický směr v naší zemi bude v nadcházejícím období vládnout, ale jen menšina této možnosti využije.

Být lepším člověkem znamená především být člověkem svobodným, který o sobě nenechá rozhodovat druhé, který má jasný názor na to, co je správné a potřebné, a který má vůli to prosazovat. Takový člověk nevynechá příležitost ve volbách hlasovat pro strany a osoby, které preferuje. To, že k volbám chodí málo lidí, pro něj znamená povzbuzení, protože jeho hlas pak má větší váhu.“

Dnešní rada

Techhack
Jak se neztratit v závalu záložek v prohlížeči

18

#277

Dnešní rada

Práce
Systém práce–chůze–práce a proč byste ho měli zkusit

16

#276

Dnešní rada

Motivace
Den blbec? Pět kroků, jak ho překonat

15

#275

Dnešní rada

Práce
Co byste neměli zapomenout zmínit na pohovoru (nebo na první schůzce)

18

#274

Dnešní rada

Morning start
Jak se ráno vykopat z domu za 20 minut

28

#273

Dnešní rada

Peníze
Jak se doma podělit o výdaje

17

#272

Dnešní rada

Meditace
Jednoduchá meditace, díky které se vám bude lépe usínat

26

#271

Dnešní rada

Motivace
Mít jasné cíle je dobré. Je ale něco, co je ještě lepší

20

#270

Dnešní rada

Digidetox
Košíková metoda, díky které se zbavíte závislosti na telefonu

22

#269