Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Jak být asertivní a neznít přitom arogantně

28

#225

Být asertivní znamená najít balanc mezi agresivním a pasivním jednáním. Být asertivní znamená říct ne, když je třeba, a ukázat, že máte svůj názor a jste ochotni diskutovat.

Ukázalo se navíc, že asertivní jednání plodí ovoce ‒ například tato studie zjistila, že ženy, které umějí takto jednat, jsou častěji povýšeny na zodpovědnější pozice.

Jak této harmonie dosáhnout, radí koučka Melody Willing:

– Používejte „Já“ výroky‒ „Já si myslím“, „Když se chováš takto, já…“, „Obávám se, že…“.

– Vyhněte se větám typu „Je to nespravedlivé“ nebo „Ty to ale takhle děláš vždycky“ a podobným zobecňujícím výrokům, kterými viníte ostatní a nevyjadřujete se jasně.

– Poslouchejte a ujišťujte se, že se s druhou stranou chápete správně. Pokud chcete ze situace vyjít s kompromisem a nenechat se zahnat do kouta, musíte naslouchat. Pak teprve pochopíte, kam druhý směřuje. A nebojte se vstupovat do konverzace s větami jako „Chápu to správně, že…“ nebo „To, co navrhuješ, znamená…“.

– Nebojte se odmlčet. Ticho může hrát ve váš prospěch. Až na vás příště bude někdo něco horečně chrlit, na pár vteřin se odmlčte, vše si v klidu promyslete a až pak mluvte.

– Pokud je to třeba, použijte techniku zaseknuté gramofonové desky a jasně opakujte to, s čím do konverzace jdete a jaké je vaše stanovisko. Tuto techniku je dobré použít zejména ve chvílích, kdy vás druhá strana odmítá poslouchat a „mele si svou“.

– Pokud vás druhá strana odvádí v konverzaci jinam, a odvádí tak pozornost od skutečného problému, řekněte „Byl/a bych rád/a, kdybychom tento problém mohli vyřešit potom“ anebo „Myslím si, že tohle se naší debaty vůbec netýká“.

– Hledejte kompromis. Vracíme se na začátek ‒ asertivita není o tom, pokaždé vyhrát, ale dát jasně najevo vaše stanovisko. Pokud například hovoříte se svým nadřízeným o platu, řekněte: „Mým cílem je najít částku, na které se shodneme oba. Jak to můžeme udělat?“ Nebo až vás bude kolega vyrušovat od práce, zkuste něco ve stylu: „Chápu, že si o tom chceš povídat teď. Napřed ale musím dokončit, na čem pracuji. Co třeba za půl hodiny?“

Dnešní rada

Zdraví
Víte, jak vlastně správně používat opalovací krém?

17

#224

Dnešní rada

Motivace
Proč byste měli občas myslet i negativně

19

#223

Dnešní rada

Jídlo
Výzva: Chcete pít méně? Zaveďte toto pravidlo

23

#222

Dnešní rada

Práce
Nebojte se ukázat své slabiny. Pomůže vám to nejen v práci

24

#221

Dnešní rada

Jídlo
Proč jít v rychlém občerstvení ke kase, a ne k samoobslužným kioskům

17

#220

Dnešní rada

Zdraví
Devět tipů pro život s méně plasty

38

#219

Dnešní rada

Plánování
Kdy posílat e-maily, abyste na ně dostali co nejrychlejší odpověď

26

#218

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli přestat říkat „Já vím, jak se cítíš“

24

#217

Dnešní rada

Organizace
Jak nejlépe uspořádat nádobí v myčce?

21

#216