Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Cestování
Jak být lepším (a méně otravným) turistou

21

#252

Problémy s turismem jsou pozorovatelné od Benátek přes Barcelonu až po Island. Většina z nich je způsobena právě tím, že se turisté neumějí v destinacích chovat. Nebo spíše nevědí, že by se měli chovat jinak.

Podle dat agentury Behavio to začíná být problém i v Praze ‒ skoro dvě třetiny Pražanů si myslí, že je v jejím centru až příliš turistů. A to nemluvíme o tom, jak vnímají stánky s thajskými masážemi…

Už chápete, kam tím míříme? Možná si to neuvědomuje nikdo z nás, ale při každé návštěvě cizí země bychom se měli chovat jako návštěvníci, a ne jako někdo, komu místo patří, a může se tak chovat, jak se mu zachce.

Tohle jsou podle novinářky Rosie Spinks tipy, jak být lepším a méně invazivním turistou:

Bydlíte jinde než v klasickém hotelu a využíváte služeb, jako je AirBnB? Napřed zkontrolujte, zda je to v zemi, kam jedete, vůbec legální. Třeba Barcelona vytvořila speciální webovou stránku, kde si to můžete ověřit. Pokud se i přesto v takovýchto nelegálních zařízeních běžně ubytováváte, nevědomky tím zvyšujete nájmy v centru města a vyháníte z něho jeho původní obyvatele.

– Necestujte podle bedekru. Problém výše zmíněných destinací spočívá právě v tom, že se většina turistů koncentruje na stále stejných místech, která jim svou kapacitou nemohou stačit. Promyslete si proto dopředu, jestli ta „top“ místa v průvodci opravdu stojí za to, a stáhněte si třeba aplikace Spotted by Locals, Cool Cousin nebo Like a Local, kde najdete tipy na ta nejlepší místa podle místních obyvatel. Uznejte, kdo to ví lépe než oni?

– Pochopte, že vy jste ti, kteří jsou na návštěvě. Neočekávejte servis, na který jste zvyklí z domova. Proto jste se přece jeli podívat jinam. Pokud si myslíte, že by to všude mělo fungovat jako doma, pravděpodobně si to nikde neužijete.

S tím souvisí i to, že byste po dobu dovolené měli opustit návyky, které si udržujete doma. Uznejte sami, že dát si na dovolené kafe ve Starbucksu trochu postrádá smysl. Namísto toho se podívejte, co je typické pro zemi, kam jedete, a žijte chvilku jako místní. Nejenže si to více užijete, ale lépe tak poznáte místní kulturu a třeba tím podpoříte lokální produkci.

– Naučte se pár slovíček. Nemusíte ovládat jejich jazyk mistrovsky, ale když se naučíte úplný základ, jako je „dobrý den“ a „děkuji“, ukážete, že si místních vážíte. A ti to většinou patřičně ocení.

– Nestůjte místním v cestě. Asi nic nenaštve místní víc než turista fotící si perfektní selfíčko uprostřed ulice. Prokažte trochu respektu a vždy se před takovouto akcí rozhlédněte nebo se alespoň zamyslete, jestli by to ve vašem městě nevadilo vám samotným.

– Nedělejte to, co nedělají ostatní. Chcete si vytáhnout laptop v kavárně, kde na něm nikdo nepracuje? Nebo se natáhnout v parku, kde nikdo neleží? Pokud si nejste jistí, že to můžete dělat, raději to neriskujte nebo se alespoň někoho zeptejte. Protože když místní něco nedělají, mají k tomu pravděpodobně nějaký důvod.

– A poslední tip ‒ podívejte se na dokument Bye Bye Barcelona, který popisuje, jak se mění historické centrum této skvělé středomořské metropole.

Bon Voyage!

Dnešní rada

Organizace
Jak se podělit o domácí práce

16

#251

Dnešní rada

Motivace
Klíčem k úspěchu je neúspěch

20

#250

Dnešní rada

Cestování
Jak co nejlépe využít cestu do práce?

25

#249

Dnešní rada

Digidetox
Čtyři strategie pro chytřejší používání telefonu

21

#248

Dnešní rada

Lifehack
Víte, že sebevědomí vám může zvýšit správná hudba?

22

#247

Dnešní rada

Morning start
Školní rok je tady. Jak mít s dětmi co nejméně hektická rána

20

#246

Dnešní rada

Motivace
Investujte svůj čas stejně uvážlivě jako peníze

19

#245

Dnešní rada

Jídlo
Jak zabránit tomu, aby vám zhnědlo avokádo

11

#244

Dnešní rada

Motivace
Zářijový restart. Víte, jak na něj?

30

#243