Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Jak co nejlépe zlikvidovat vánoční stromeček

11

#371

Jsou tu Tři králové a to taky znamená, že začíná být načase rozloučit se s posledními zbytky loňských Vánoc. A to včetně stromečku, který už stejně moc parády nenadělá a pravděpodobně vám už doma intenzivně opadává.

Jak to ale udělat správně? Nebojte, není to žádná věda.

Pokud si chcete být stoprocentně jistí, že vše děláte dobře, podívejte se na stránky svého městského úřadu. Tam najdete informace o tom, odkdy a kam odzdobené stromky dávat. Pamatujte si, že v žádném případě nepatří do popelnic (ani rozřezané a schované do pytlů), odkládat byste je měli vedle nich nebo vedle velkých sběrných kontejnerů (včetně těch na tříděný odpad, to platí minimálně v Praze), které stojí na ulici. Město s jejich svozem počítá a právě tady je budou buď klasičtí popeláři, nebo speciálně nasmlouvané firmy hledat.

Jestli chcete být o něco akčnější, můžete svůj stromek zdarma zavézt do sběrného dvora. Jen si musíte předem zjistit, které místo je přiřazené k vašemu bydlišti. I tyhle informace byste měli dohledat na webu městského úřadu. Do sběrného dvora byste měli zamířit i v případě, že jste se rozhodli rozloučit se svým umělým stromem – i když bude většinou z plastu, do žlutého kontejneru nepatří!

Pokud chcete být ekologičtí, zkuste stromek kompostovat. Zapomeňte ale na to, že byste ho vezli třeba do zoo, nevezmou vám je. Žádné zvíře by totiž asi nemělo radost, kdyby při jeho konzumaci objevilo zapomenutý háček od ozdoby. Ze stejného důvodu není dobrý nápad ani vozit stromky do lesa.

Ty s pozůstatky vánočních ozdob nebo jinak zněčištěné končívají ve spalovnách, takže je zkuste raději pořádně očistit – takové kusy totiž putují k odběratelům, kteří je rozdrtí třeba na dřevní štěpku a přidávají do kompostů nebo zahradních substrátů.

A konečně, jestli to s vaším stromkem ještě není tak hrozné, klidně počkejte a zlikvidujte ho až později. Jen v Praze jich lidé po Vánocích vyhodí v průměru 300 tisíc a to ani ti nejvýkonnější popeláři rychle zpracovat nedokážou. I proto ve většině měst platí, že se stromky budou odvážet až do konce února.

Dnešní rada

Jídlo
Potraviny, které byste měli omezit, abyste pomohli planetě

25

#370

Dnešní rada

Práce
Co dělat, abyste se už nikdy nebáli promluvit na poradě

15

#369

Dnešní rada

Práce
Važte si rebelů v práci, díky nim víc přemýšlíte

34

#368

Dnešní rada

Práce
Trik pro lepší koncentraci: pořiďte si dva počítače

17

#367

Dnešní rada

Motivace
Deset chyb, které byste neměli nikdy opakovat

25

#366

Dnešní rada

Jídlo
Co dělat, když se vám nechce na silvestra pít

15

#365

Dnešní rada

Motivace
Co dělat místo novoročních předsevzetí

26

#364

Dnešní rada

Zdraví
Cvičit nemusíte dlouho aneb Jak se dostat zpátky do formy

17

#363

Dnešní rada

Meditace
Jak v sobě probudit spícího knihomola

26

#362