Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Jak druhé přesvědčit, aby dělali to, co chcete vy

19

#317

Vyzkoušejte tyto dvě klasické psychologické techniky, díky kterým druhé dostanete na svou stranu – ať už je chcete přesvědčit o zvýšení platu, nebo o tom, kam půjdete na večeři. Používejte je s rozumem!

Té první se říká „Foot in the Door“. Je to taktika podomních prodejců, kteří vás napřed přesvědčí, abyste udělali něco malého, a pak spoléhají na to, že je neodmítnete ani u větší prosby. Bylo prokázáno, že to na nás dost funguje – podle všeho proto, že po splnění menšího úkolu si chceme zachovat tvář a chceme se chovat konzistentně.

Jak techniku aplikovat? Napřed druhé požádejte o nějakou drobnost. Nejlépe o něco, co opravdu mohou splnit. Tak třeba pokud na networkingové akci potkáte někoho, s kým se chcete už dlouho sejít, požádejte ho/ji o vizitku. Pak se můžete posunout ke kroku číslo dvě, tedy k žádosti o něco většího. V našem případě pošlete dané osobě e-mail nebo jí zavolejte s tím, že vám dala vizitku na akci XY a že si s ní chcete domluvit schůzku. Jednoduché, že?

Druhá technika se jmenuje „Door in the Face“ a její postup je vlastně zcela opačný – napřed totiž na ty, které chcete přesvědčit, vznesete přehnanou, až nesplnitelnou prosbu, a až pak své požadavky snížíte. Je to technika používaná například u smlouvání. Proč funguje? Člověk nechce ostatní stále odmítat a tato metoda na něj v tomto ohledu vytváří dost velký tlak, kterému snáze podlehne.

Jak na to? Chcete svou partnerku/svého partnera přesvědčit o tom, že si večer objednáte pizzu? Tak na ni/něj napřed vytáhněte, že chcete sushi, o kterém víte, že ho nesnáší a dává si ho jen ve výjimečných případech, a jako alternativu k nesplněnému požadavku pak nabídněte svou vytouženou pizzu.

Dnešní rada

Motivace
Máte problém s motivací? Tak si stáhněte tuhle tabulku

31

#316

Dnešní rada

Zdraví
Jak se ze všeho toho ruchu nezbláznit

16

#315

Dnešní rada

Techhack
Kontrolujete telefon více, než byste chtěli? Tohle by vám mohlo pomoct

17

#314

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli přestat oddělovat své osobní a pracovní já

19

#313

Dnešní rada

Zdraví
Jsme poslední generace, která může zachránit přírodu. Co s tím?

40

#312

Dnešní rada

Meditace
Čemu byste měli denně věnovat alespoň 15 minut

25

#311

Dnešní rada

Peníze
Výzva: Zkuste si měsíc nic nekoupit

30

#310

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout během několika minut

26

#309

Dnešní rada

Techhack
Web pro ty, kdo mají grafické ambice, ale chybí jim nápady

16

#308