Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Lifehack
Jak lépe zvládat své emoce

29

#185

Až se budete zase cítit naštvaní, zklamaní nebo úzkostliví, zkuste se předtím, než emoci podlehnete, zamyslet nad jejím skutečným významem, radí neurovědkyně Lisa Feldman Barrett.

Připomíná, že naše mozky fungují na základě predikcí, které jsou založeny na našich předchozích zkušenostech. Proto se občas stává, že nějakému fyziologickému stavu automaticky připisujeme emocionální význam, který ve skutečnosti ani nemá. Už jste se třeba někdy dostali do stavu „hangry“? Respektive byli jste tak hladoví, až jste se z toho rozčílili?

Řešením může být přerámování významu, který tělesnému projevu přikládáme. Barrett uznává, že to není jednoduchý proces, je to ale podle ní cesta, jak se svými emocemi efektivně pracovat.

Příklad: Jdete na pohovor, máte zvýšený srdeční tep a potí se vám ruce. Váš mozek automaticky spojí tyto projevy s emocemi, jako je úzkost nebo nervozita. Vaším úkolem v této chvíli je těmto emocím nepodlehnout a připsat projevům jiný význam. Vyměňte pocity úzkosti za pocity energetizace. Místo „Jsem tak nervózní, ten pohovor nedám“ si uvědomte, že jste přípravě věnovali energii, nic jste nepodcenili a řekněte si: „Jsem připravený a motivovaný se na pohovoru ukázat v co nejlepším světle.“

V případě naštvání z hladu si zase položte otázku: Nemůže mít moje reakce čistě fyziologické vysvětlení?

Pozitivní účinky přerámování postoje podporují výsledky třeba této studie. V ní se ukázalo, že lidé, kteří připisovali negativním tělesným projevům pozitivní významy, ve výsledku podali lepší výkon. A o to přece jde.

Až budete příště nesví, myslete na to, že jste tvůrci svých vlastních emocí a že to, jak se cítíte, můžete sami ovlivnit.

Dnešní rada

Jídlo
Měsíční výzva: vydržíte bez cukru?

39

#184

Dnešní rada

Morning start
Proč je dobré začínat každé ráno vždy stejně

25

#183

Dnešní rada

Spánek
Kolik hodin denně bychom měli spát?

30

#182

Dnešní rada

Vztahy
Jak často mít doma sex?

21

#181

Dnešní rada

Vztahy
Mít kamarády je důležitější, než si myslíte

28

#180

Dnešní rada

Práce
Co udělat, aby vás to v práci přestalo štvát

19

#179

Dnešní rada

Jídlo
Jezte jako Ital nebo Japonec

19

#178

Dnešní rada

Work-life balance
Proč byste měli denně luštit křížovky?

20

#177

Dnešní rada

Meditace
Jak vlastně správně dýchat?

29

#176