Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Jak na jarní detox šatníku

13

#439

I když to tak dneska zrovna venku nevypadá, přichází jaro. A to je ideální čas na detox vašeho šatníku. Tady je několikabodový návod, kterého byste se při třídění měli držet.

Všechno ven

Vyndejte všechno ze skříní a naházejte na jednu velkou hromadu. Z ní si pak udělejte menší hromádky podle typu oblečení – tedy kabáty na jednu hromadu, kalhoty na druhou atd. Uvidíte, že po dlouhé době najdete kousky, na které jste během roku stačili úspěšně zapomenout.

Tři krabice

Připravte si tři krabice: jednu na věci, které chcete vyhodit (to se ale snažte dělat jen u těch kousků, které už nemají šanci potěšit nikoho jiného), druhou na věci, které můžete dát na charitu nebo třeba ještě nějak zpeněžit, a třetí na kousky, u kterých váháte nebo se jich zbavujete těžko. Oblečení, které už nebudete chtít mít v šatníku, hodíte do jedné z nich.

Hodina pravdy

Vezměte každý kousek ze skříně do ruky a pravdivě si zodpovězte následující otázky: Měl/a jsem ho v posledním půlroce na sobě? Sedí mi vlastně ještě vůbec? Koupil/a bych si to teď znovu? Nebo jak by se zeptala organizační guru Marie Kondo: Dělá mi radost? Pokud si minimálně na jednu z otázek odpovíte ne, nemilosrdně ho hoďte to jedné z krabic.

Připravte si foťák

Pokud vám dělá problém se věcí zbavovat, zvažte tohle: Vědci z Ohijské státní univerzity přišli na to, že lidé jsou ochotnější vyhazovat staré věci, když mají jistotu, že si na ně budou moci uchovat vzpomínku. Takže jestli se nebudete schopni rozloučit se svým oblíbeným svetrem, vyfoťte si ho a šup s ním do krabice. Není na škodu vyfotit si i to, co jste vytřídili – fotka vám pak bude připomínat, co nestojí za to do vašeho šatníku kupovat.

Společenská událost

Jestli víte, že se věcí nejste schopni zbavit sami, pozvěte si na návštěvu kamaráda, který vám s tříděním pomůže. Jen si předem ujasněte, že k vám bude někdy až nepříjemně upřímný. Pokud nikoho takového neseženete, udělejte třeba hlasování na Instagramu nebo v chatu s kamarády.

Pryč s tím

Uf, máte to za sebou! Co ale teď se všemi těmi věcmi? Pokud si myslíte, že jsou to kousky, které můžete zpeněžit, dejte je na Vinted nebo nabídněte kamarádům. Jestli oblečení prodávat nechcete, darujte ho. Staré oblečení hoďte do oranžových kontejnerů na textil nebo je odneste do neziskových obchodů či organizací. Vyzkoušet můžete třeba Moment, což jsou dobročinné second handy v Ostravě, které přijímají nejen oblečení, ale i drobný nábytek. V Praze podobně funguje třeba Dobrý skutek nebo domov Sue Ryder. Pomoci můžete i iniciativě Přestupní stanice, která pracuje s lidmi bez domova a zužitkuje každý kousek oblečení. Staré věci můžete zanést i do obchůdku Koloběh, což je charitativní second hand s oblečením, jehož cílem je vytvoření místa pro zaměstnance s tělesným handicapem. V Brně věci doneste třeba do Baltazaru.

Nová skříň

Jakmile bude vše pryč, dejte si záležet, jak kousky, které selekci přežily, vrátíte zpět. Snažte se řídit podle Konmari metody a skládejte oblečení do šuplíků tak, abyste o něm měli přehled. Jestli nemáte šuplíky, ale jen věšák, inspirujte se tady. Nezapomeňte protřídit i polámaná ramínka, která vás při vybírání outfitu akorát rozčilují.

Dnešní rada

Lifehack
Malý trik, díky kterému budete lidem lépe naslouchat

21

#438

Dnešní rada

Lifehack
Anna Wintour radí, v čem byste měli jít na pohovor

21

#437

Dnešní rada

Spánek
Nemůžete spát? Vyzkoušejte těžké deky

23

#436

Dnešní rada

Práce
Co poslouchat při práci? Záleží, na čem zrovna děláte

26

#435

Dnešní rada

Lifehack
Dvě otázky, které si musíte položit, pokud se chcete zlepšit

18

#434

Dnešní rada

Vztahy
Pozitivní nemůžete být pořád aneb Zapisujte si, co vás štve

22

#433

Dnešní rada

Work-life balance
Dneska nic nedělejte. Máte na to nárok

26

#432

Dnešní rada

Peníze
Co dělají miliardáři a vy byste měli také

22

#431

Dnešní rada

Lifehack
Dejte si čtyřicetidenní postní výzvu

21

#430