Nechceme vás strašit, ale podle kariérní koučky Jeny Viviano se s vyhazovem nebo propuštěním setká během kariéry většina z nás. Jak o tom ale mluvit při pohovoru na nové místo?
Zaprvé se ujistěte, že znáte „propouštěcí politiku“ své bývalé firmy. Myslete na to, že to, co budete svému možnému budoucímu zaměstnavateli říkat, musí být v souladu s tím, co o vašem působení může říct bývalá společnost.
Zadruhé, buďte upřímní. Viviano radí, abyste téma vyhazovu nebo propuštění načali sami, pokud cítíte, že k němu konverzace směřuje. Je to sice nepříjemné, ale je lepší ukázat, že se nebojíte. Až na to tedy dojde řeč, stručně řekněte, co se stalo, a nebojte se nahradit výrazy „vyhodili mě“ něčím trochu méně drastickým, například „byl jsem propuštěn/a“ nebo „naše cesty se rozešly“.
Třetí pravidlo je nikdy nepomlouvat a nevinit bývalého zaměstnavatele. Krátce vysvětlete, co bylo největším kamenem úrazu a jaké z toho plyne ponaučení pro vaši další práci. Pokud jste například byli vyhozeni, protože jste nebyli schopni odevzdávat práci včas, ukažte, že si dáváte dřívější deadliny.