Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Organizace
Jak nejlépe uspořádat nádobí v myčce?

21

#216

Doporučení vycházejí ze studie vedené Raúlem Perézem Mohedanem, který v Chemical Engineering Journalu uveřejnil výsledky pokusů, jež právě na téma „nádobí v myčce“ vedl. Zjistil při nich, že:

talíře je nejlepší umístit kolem dokola spodního koše myčky. Nejlépe tak, aby vrchní stranou směřovaly do středu. Proč? Odpověď je jednoduchá. Voda teče z rotujícího ramene, které je umístěno uprostřed. Není proto překvapivé, že takto uspořádané talíře zasáhne voda nejlépe. Sice jich neumyjete maximální množství, zato je ale vyčistíte dokonale.

– nádobí je výhodné třídit podle typu nečistot. Například ty od vajíček nebo masa potřebují na odstranění hodně vody. Mohedano pro ně našel nejlepší místo na stranách spodního koše. Na skvrny od rajčat, brambor a jiných potravin bohatých na cukry je zase nutný silný proud vody, takže nejlepší místo pro toto nádobí je těsně nad ramenem myčky v horním koši.

– je nejlepší dávat malé věci doprostřed, aby mohla voda v myčce plynule proudit. Zajistíte tak, že se dostane všude, kam má, a nebude se zastavovat o velké hrnce. Myčku se také snažte nepřecpávat. Čím více věcí, tím horší tok vody.

– se nemusíte obtěžovat s předmýváním talířů. Pokud je umyjete napřed v ruce, čisticí prostředek v myčce se nebude mít na co navázat a akorát vám ulpí na skleničkách, které kvůli němu budou zakalené. Jediné, co musíte před mytím nádobí udělat, je z něj seškrábat zbytky jídla.

– nože patří do košíčku ostřím dolů, zatímco vidličky a lžičky naopak držátkem dolů. Důvod je prostý. O nože se můžete říznout, proto je lepší jejich čepele schovat. Ostatní – neostré – příbory se vyčistí lépe, když budou vystaveny většímu proudu vody. Tedy „hlavou“ vzhůru.

Z knihy The Geek Guide To Life: Science’s Solutions To Life’s Little Problems. 

Dnešní rada

Cestování
Jak nenechat telefon, aby vám zkazil dovolenou

19

#215

Dnešní rada

Vztahy
Jaké je pravidlo č. 1 při online randění?

25

#214

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout, když je venku vedro k padnutí

25

#213

Dnešní rada

Lifehack
Jak přežít padesátku podle Petra Šimůnka

36

#212

Dnešní rada

Cestování
Jak se chytnout v práci po návratu z dovolené

25

#211

Dnešní rada

Plánování
Co a jak často byste měli doma podle vědců uklízet

22

#210

Dnešní rada

Nezařazené
Pořádáte letní party? Tohle jsou podle vědců ty nejlepší taneční hity

17

#209

Dnešní rada

Organizace
Jak ošálit mozek a začít dělat to důležité

32

#208

Dnešní rada

Vztahy
Proč pomsta není dobrý nápad

24

#207