Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Cestování
Jak nenechat telefon, aby vám zkazil dovolenou

19

#215

I když může být cestování díky telefonům, a zejména přístupu na internet, o hodně jednodušší, někdy může jejich přítomnost dovolenou pokazit. Toto jsou podle spisovatelky a autorky knihy How To Break Up With Your Phone Catherine Price strategie, jak si odpovídáním na e-maily a checkováním Instagramu nenechat zaslouženou dovolenou pokazit:

Ujasněte si, proč na dovolenou vůbec jedete. Za odpočinkem? Za poznáním? Abyste unikli rutině? Abyste strávili čas s někým, koho máte rádi? Asi nikdo z vás si na otázku neodpoví „Abych byl/a v práci pořád k dispozici“, že? Cíl si napište na papírek, vyfoťte si ho a nastavte po dobu dovolené jako tapetu. Ta vás třeba odradí od zbytečného kontrolování sociálních sítí.

Zamyslete se nad tím, k čemu na dovolené telefon vlastně potřebujete. K fotografování? Jako navigaci? Jakmile budete znát jeho hlavní účel, snáze rozpoznáte, kdy ho nadužíváte.

Zbavte se těch nejproblémovějších aplikací. Tedy těch, které vám berou nejvíce času – ať už je to Twitter, nebo Tinder. Pokud je nechcete mazat, dejte je alespoň všechny do jedné složky mimo hlavní stránku. Na tu si naskládejte jen aplikace, které na dovolené potřebujete – mapy, kameru nebo třeba offline slovníček.

– U všech aplikací mimo ty, které vám můžou dovolenou zpříjemnit (např. Booking, TripAdvisor), si vypněte upozornění. Nekompromisně.

– Pokud vám dělá problém kontrolování e-mailů, nastavte si automatickou odpověď a dopředu instruujte kolegy, jak ve vaší nepřítomnosti postupovat. A upřímně, co nejhoršího se vlastně může stát? Že prošvihnete nějakou nepříjemnou situaci? A není to vlastně dobře? Pokud máte problém spíše se sociálními sítěmi, zeptejte se: Co nejlepšího na mě může čekat? Uznejte, že nový příspěvek na Facebooku za to, zvednout telefon, vlastně vůbec nestojí.

Přiznejte si,  že jste nahraditelní. Je vcelku dost pravděpodobné, že problém – třeba pracovní –, se kterým se na vás může kolega během dovolené obrátit, dokáže vyřešit někdo jiný.

A hlavně, nastavte si pravidla. Ať už cestujete s partnerem, nebo jen s dětmi. Určete si, kdy telefony budete moct používat a kdy naopak ne. Stanovte si, jaké tresty budou následovat po nedodržení těchto pravidel – fantazii se meze nekladou, jste přece na dovolené…

Dnešní rada

Vztahy
Jaké je pravidlo č. 1 při online randění?

25

#214

Dnešní rada

Spánek
Jak usnout, když je venku vedro k padnutí

25

#213

Dnešní rada

Lifehack
Jak přežít padesátku podle Petra Šimůnka

36

#212

Dnešní rada

Cestování
Jak se chytnout v práci po návratu z dovolené

25

#211

Dnešní rada

Plánování
Co a jak často byste měli doma podle vědců uklízet

22

#210

Dnešní rada

Nezařazené
Pořádáte letní party? Tohle jsou podle vědců ty nejlepší taneční hity

17

#209

Dnešní rada

Organizace
Jak ošálit mozek a začít dělat to důležité

32

#208

Dnešní rada

Vztahy
Proč pomsta není dobrý nápad

24

#207

Dnešní rada

Lifehack
Jak si zavázat tkaničky, aby se už nikdy samy nerozvázaly

19

#206