Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Jak nepolevit z dobrých návyků

22

#412

Víte, že 53 procent Čechů si letos na Nový rok dalo novoroční předsevzetí? Mezi nejčastější z nich patřila snaha zhubnout, pravidelně cvičit nebo omezit kouření. S každým dalším lednovým týdnem však 10 procent dotázaných na plnění slibu, který si dali, rezignovalo, vyplývá z výzkumu agentury IPSOS.

Pokud jste mezi nimi, měla by přijít na řadu strategie, která bude dlouhodobě účinnější. Zkuste třeba tu, s níž přichází autor knihy Konec prokrastinace Petr Ludwig.

Na svém blogu tuhle strategii nazývá „buzer-lístek“ a její podstata je přesně taková, jak napovídá název – lístek, který byste měli mít někde na očích, nejlépe třeba na lednici nebo na pracovním stole v práci, by vás měl nutit věci dotahovat do konce. Nebo, chcete-li, alespoň vybuzerovat k výkonu.

Uveďme si příklad. Dejme tomu, že jste se rozhodli začít cvičit. Na buzer-lístek si napíšete, jaký je váš cíl, tedy cvičení, jaký je jeho minimální limit, tedy kdy můžete považovat úkol za splněný (například 15 minut cvičení nebo 20 dřepů), a pak už jen sledujete, zda se vám daří plán plnit. Důležité je, abyste si tabulku s úkoly  vytiskli dostatečně dopředu a poctivě ji každý den vyplňovali, včetně denního využitého potenciálu, který slouží jako měřítko toho, zda úkol neflákáte. Buzer-lístek Petra Ludwiga vypadá takto:

 

Portál Mítvšehotovo.czs Ludwigovou tabulkou pracuje ještě dál. Pokud se budeme držet našeho příkladu a vy chcete začít ráno cvičit, je důležité si do tabulky ještě zaznamenat PROČ to vlastně chcete dělat, co je SPOUŠTĚČ aktivity, jaká následuje ODMĚNA a jaký je ALTERNATIVNÍ SCÉNÁŘ, pokud úkol splnit nestihnete. Vaše tabulka by mohla vypadat třeba takto:

Pak už stačí jen pravdivě zaznamenávat (barvami nebo fajfkami a křížky), zda jste daný úkol splnili. Uvidíte, že jakmile budete mít své cíle před očima, budou se vám lépe dělat a díky tomu, že uvidíte svůj progres, nebudete mít chuť jejich plnění odkládat.

V čem se chcete zlepšit vy? Dejte nám to vědět na e-mail jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Lifehack
John Oliver radí, jak se vypořádat s neustálým přísunem informací

18

#411

Dnešní rada

Nezařazené
Nejste empatičtí? Tak to natrénujte

20

#410

Dnešní rada

Plánování
Valentýnská rada pro spokojený vztah: Láska není všechno

19

#409

Dnešní rada

Vztahy
Proč byste měli ostatním přestat říkat, že máte moc práce

22

#408

Dnešní rada

Motivace
Jaká byla ta nejlepší rada, kterou jsem kdy dostal? Odpovídá výběr 30 pod 30

24

#407

Dnešní rada

Práce
Proč byste neměli pracovat jako Elon Musk

17

#406

Dnešní rada

Zdraví
Kupujte oblečení z přírodních materiálů

16

#405

Dnešní rada

Meditace
Výzva: přečtěte svůj oblíbený příběh

17

#404

Dnešní rada

Work-life balance
Co udělat, abyste po víkendu přicházeli do práce šťastnější

25

#403