Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Jak odpovědět na zrádnou pobídku: „Tak nám o sobě něco řekněte“

18

#533

Jdete na pohovor, jste nervózní a to poslední, co potřebujete, jsou zákeřné podpásové otázky, na které jste se nestihli připravit.

Věřte ale, že otázka (nebo spíše pobídka) „Tak nám o sobě něco řekněte“ vás pravděpodobně potká na každém pracovním interview.

Jak je na ni nejlepší odpovědět? Máte popsat svůj charakter, nebo svou pracovní historii? Máte mluvit pět minut, nebo 30 vteřin? Co je dobré zdůraznit a co naopak vynechat?

„Tak nám o sobě něco řekněte“ není výzva k tomu, abyste začali popisovat celou osobní historii. Znamená spíše „Popište mi svou profesní historii“. Slouží jako úvod do vašeho pracovního života, na který se vás potom mohou během pohovoru doptávat. Odpovědi typu „Do Prahy jsem se přestěhoval před třemi roky, šťastně se oženil a začal pracovat u společnosti XY“ proto nejsou nejlepší.

Nejlepší je začít tím, co jste v minulosti dělali, a končit tím, kam se snažíte v budoucnu dostat. Například:

„Původně jsem dělal marketing, protože to přirozeně navazovalo na moje studia. Postupně jsem ale zjistil, že mě nejvíc baví projekty, které jsme v agentuře dělali pro neziskové organizace. Přišlo mi, že mi to dává největší smysl a že mě to zároveň naplňuje. Spojení obou věcí je specifické, na druhou stranu obohacující. Za svůj největší úspěch považuji kampaň pro organizaci XY, která vyvolala velké ohlasy. I proto se ucházím o tuto pozici, protože věřím, že můžu zužitkovat své předchozí znalosti a zároveň se můžu posunout směrem k práci, která mě bude bavit.“

Snažte se být při představování struční. Odpověď na tento dotaz by vám neměla zabrat více než minutu. Zároveň myslete na to, že v tomto bodě ještě není vhodné vytahovat, proč jste z minulé práce odešli, nebo přesvědčovat přítomné, proč jste ten nejvhodnější kandidát.

Věřte, že na to na pohovoru bude ještě čas.

Poslední tip: Zkuste si doma odpověď na tento dotaz nacvičit. Uvidíte, že budete klidnější, když budete (alespoň na tohle) připravení.

Dnešní rada

Lifehack
Tip pro lepší konverzaci: přestaňte mluvit o sobě

17

#532

Dnešní rada

Práce
Neprofesionální fotka a mlhavý popis práce. Čemu se vyhnout na LinkedInu?

11

#531

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že se syndrom vyhoření týká i vás

16

#530

Dnešní rada

Vztahy
Zpátky v čase: proč byste měli jednou začas poslat dopis

9

#529

Dnešní rada

Plánování
Zkuste se chvilku jen tak nudit

12

#528

Dnešní rada

Motivace
Devět zlozvyků, které ohrožují vaši produktivitu

19

#527

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že jste v práci dobrý tým? Poradí odborníci z Googlu

14

#526

Dnešní rada

Peníze
Proč se vyplácí zaokrouhlovat, když vracíte kamarádovi peníze

15

#525

Dnešní rada

Lifehack
Přestaňte říkat, že se máte dobře, když to není pravda

15

#524