Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že byste měli v práci zpomalit

25

#428

Syndrom vyhoření trápí každého pátého Čecha. Jak poznat, že se týká i vás? Podle podcastu serveru FastCompany Secrets of the Most Productive People jsou nejvýraznější tři faktory, které byste měli vzít v potaz, pokud máte pocit, že toho máte v práci až příliš.

Jste vyčerpaní

Nejen fyzicky, ale i psychicky a emočně. A to i přesto, že neděláte o tolik práce navíc. Po konci pracovní doby se vracíte domů zcela bez energie a nemáte chuť jít ani s přáteli na skleničku nebo do kina. Jediné, co si dokážete představit, je večer u televize nebo v posteli. Můžete cítit i fyzické projevy, jako je bolest hlavy, dlouhodobá rýma, bolesti břicha, podrážděnost žaludku či slabý imunitní systém.

Jste cyničtí

Dalším příznakem syndromu vyhoření je, že ztrácíte vztah k práci samotné. Štvou vás kolegové a jste neustále podráždění, i když pro to není vlastně žádný důvod. V práci přestáváte nacházet smysl, nechápete, co je vaším posláním.

Jste neproduktivní

A to i když jde o malé úkoly, které jste dříve zvládali bez sebemenšího problému. Dělá vám problém držet se plánu, nestíháte deadliny, neplníte, co jste si předem naplánovali, snadno vás něco rozptýlí. Pracujete stejně, ale bez stejných výsledků, na které jste byli zvyklí, což samozřejmě vede i k poklesu celkové motivace. Neefektivitu si vyčítáte, takže si v hlavě často opakujete, že na to nemáte nebo že nejste na práci dostatečně kompetentní.

Pokud jste se v příznacích našli, tady je několik věcí, které udělat, abyste se vyhoření nakonec vyhnuli.

– Proveďte vnější inventuru. Pocity vyhoření často způsobují, že se navracíme ke svým starým zlozvykům, což z celého psychického stavu dělá začarovaný kruh. Udělejte si proto inventuru toho, jak jíte, kolik hodin denně spíte a jestli náhodou nepijete moc alkoholu. Začněte cvičit nebo alespoň dbejte na to, abyste každý den 10 minut chodili.

– Pozorujte, co vás v práci vlastně tak štve. Rutina? Nebo to, že toho máte strašně moc? Uvědomte si, že tyhle pocity máme občas každý a že se s nimi dá docela dobře bojovat. Jen si musíte ujasnit, jaké je pro vás ideální pracovní prostředí, a tomu se pak začít přibližovat. Pokud vás štve právě třeba rutina, můžete se zkusit domluvit s kolegou/kolegyní, že mu/jí budete pomáhat s projektem. A pokud toho je na vás prostě moc, zajděte za svým nadřízeným a řekněte mu o tom. Stejně jako vy má zájem o kvalitní práci.

– Berte si pravidelně volno. Syndrom vyhoření je způsoben i tím, že jste neustále v práci (minimálně hlavou) a nemáte jasně stanovené hranice. Pokud si nepamatujete, kdy jste naposledy měli víkend nebo malou dovolenou, domluvte se se šéfem a vezměte si minimálně na prodloužený víkend volno.

– Odpojte se. Telefon v ruce představuje riziko, že i během chvilek, při kterých byste měli odpočívat, budete kontrolovat e-maily. Nezapomeňte ale na to, že pokud chcete mentálně opravdu vypnout a na práci nahlédnout trochu z jiné perspektivy, musíte se odpojit od běžných pracovních kanálů.

– Dělejte něco zajímavého. Pokud jste neustále unavení, musíte si napřed odpočinout. Myslete ale i na to, abyste do svého programu začlenili zajímavé aktivity, které vás vytrhnou z běžného režimu práce–domov.

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, díky kterému budete v menším stresu

23

#427

Dnešní rada

Lifehack
Nákupní schéma, podle kterého byste se měli řídit

29

#426

Dnešní rada

Digidetox
Aplikace, které vás hodí do zenu

19

#425

Dnešní rada

Plánování
Co dělat, když na vás nefunguje dánské hygge

17

#424

Dnešní rada

Práce
Jak trávit pauzy, abyste si opravdu odpočinuli

24

#423

Dnešní rada

Organizace
Osvojte si slow motion multitasking

24

#422

Dnešní rada

Práce
Proč byste měli vyzkoušet tiché mítinky

20

#421

Dnešní rada

Cestování
Tipy, jak cestovat zeleně

22

#420

Dnešní rada

Meditace
Proč byste měli přestat chtít od všeho jen „to nejlepší“

16

#419