Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že jste v práci dobrý tým? Poradí odborníci z Googlu

14

#526

Myslíte si, že tým může fungovat, jen když tam jsou ti nejlepší? Chyba, tvrdí Julia Rozovsky, která v posledních letech analyzovala efektivitu týmů v Googlu.

Při studiu téměř 200 z nich přišla se zajímavým zjištěním: Když jde o efektivitu týmu, je důležitější, jak v něm lidé fungují, než jací pracovníci v něm jsou.

Rozovsky společně s kolegy odhalila ještě jednu zajímavost – všechny týmy, které Google vyhodnotil jako efektivní, měly společné znaky. Je jich pět a pro vás mohou představovat jakýsi návod nebo šablonu, jak nahlížet na fungování vaší pracovní skupiny.

Pokud vy a vaši spolupracovníci máte pocit, že je splňujete, máte vyhráno a jistotu, že váš tým bude podávat ty nejlepší výsledky. Pokud ne, dívejte se po příčinách, proč dané charakteristiky nesplňujete.

Znak č. 1: pocit bezpečí

Můžete v týmu riskovat, aniž byste se báli? Máte možnost sdílet nápady, byť jsou hloupé, bez toho, aby vás ostatní soudili? Je normální přiznat chybu nebo si dojít pro radu?

Jestli ano, splnili jste základní podmínku úspěšného týmu. Pokud ne, hledejte lidi nebo procesy, kvůli kterým to není možné. Důvod? Produktivita. Takové týmy v Googlu překračovaly hranici stanovených cílů o 17 procent, zatímco týmy, které tuto vlastnost nevykazovaly, o 19 procent propadaly.

Znak č. 2: spolehlivost

Můžete se v týmu spolehnout na to, že dodáte práci včas a v nejvyšší možné kvalitě? Máte jistotu, že vás kolega podrží, když se vám nedaří? Gratulujeme, druhá podmínka úspěšného týmu je splněna.

Pokud máte v týmu někoho, na koho se spolehnout nemůžete, je asi čas si o tom promluvit nebo zvážit změnu. Dodržování deadlinů a vědomí, že jsou závazné pro všechny, je klíčové.

Znak č. 3: jasnost

Víte přesně, kdo má jaké kompetence? Je jasně definované, co máte dělat a čeho byste jako jednotka v týmu měli dosáhnout? Víte, co od vás vedení očekává? Skvěle, už jste skoro u cíle!

Každý manažer by si měl pohlídat splnění této podmínky, protože je to něco, co může přímo ovlivnit. Kdo může pracovat efektivně, když neví, co se od něj vlastně chce?

Znak č. 4: smysl

Pracujete na něčem, co vám dává smysl? Máte pocit, že váš díl práce obohacuje celek? Meta číslo čtyři splněna.

I když pro každého z pracovníků může být smysl jiný a může pocházet z jiných zdrojů, je důležité, aby ho všichni našli. Nikdo nebude pracovat na něčem, v čem nevidí smysl, jasné?

Znak č. 5: dopad

Můžete v práci vidět smysl, jakmile ale nemáte pocit, že práce vašeho týmu (nebo vás samých) někam opravdu vede, pravděpodobně brzy ztratíte motivaci. Máte tedy pocit, že to, co děláte, k něčemu je?

Ano? Výborně, splnili jste poslední požadavek.

Dnešní rada

Peníze
Proč se vyplácí zaokrouhlovat, když vracíte kamarádovi peníze

15

#525

Dnešní rada

Lifehack
Přestaňte říkat, že se máte dobře, když to není pravda

16

#524

Dnešní rada

Zdraví
Když už nevíte, jak dál, jděte se ven projít

24

#523

Dnešní rada

Peníze
Proč byste měli děti učit peníze nejen šetřit, ale i dávat

20

#522

Dnešní rada

Cestování
Chcete si dovolenou opravdu užít? Tak ji neplánujte

17

#521

Dnešní rada

Motivace
Zbavte se lidí, kteří vám kazí náladu, radí Bára Rektorová ze Sushiqueen

23

#520

Dnešní rada

Vztahy
Chcete udělat dobrý první dojem? Tohle jsou pohyby, kterých se vyvarovat

22

#519

Dnešní rada

Zdraví
Tohle je 25 věcí, které můžete udělat teď, abyste chránili přírodu

16

#518

Dnešní rada

Techhack
Co dělat, když si polijete notebook

12

#517