Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Jak pracovat s někým, kdo vás opravdu štve

30

#194

Vztahy na pracovišti jsou důležité pro chod celého podniku a je přirozené, že si nemůžete sednout se všemi. Jak se vypořádat s kolegy, kteří vás svým chováním opravdu vytáčí?

Nejprve si uvědomte, že jejich chování není namířeno proti vám. Prostě si celou situaci „odosobněte“. I když vás dotyčný/á svým chováním dohání k šílenství, neznamená to, že to dělá schválně. Autorka knihy How to Be Happy at Work Annie McKee doporučuje se zamyslet nad tím, proč vám jeho/její chování tak vadí, a dodává: „Vaše frustrace nemusí nutně pramenit z jejich chování, může to celé být o vás.“ Třeba vám svým vystupováním připomínají někoho, koho opravdu nemáte rádi. Nebo si skrze jejich chování uvědomujete, co vám vadí na vás samých.

Následující krok: Buďte zvídaví a zkuste pochopit, proč se daná osoba chová tak, jak se chová. Co ho/ji motivuje? Co ho/ji dělá šťastným? Nehraje roli rodinná nebo osobní situace? Není pod stresem? Cílem je pochopit perspektivu toho druhého, ne nutně souhlasit s tím, co dělá.

Dále se soustřeďte na to, co byste mohli mít společného, a přestaňte se zaobírat tím, v čem se lišíte. Třeba máte děti ve stejném věku. Nebo bydlíte kousek od sebe. Nebo se vám líbí stejná muzika. Nemusíte nutně sdílet světonázor, ale díky drobným podobnostem bude každé střetnutí snesitelnější.

A nakonec – buďte milí. „Když někoho nemáme rádi, osobě automaticky přisuzujeme to nejhorší. A to se zrcadlí i v našem chování,“ připomíná McKee. Zkuste to tedy opačně a řekněte něco, co by toho druhého mohlo potěšit. Pokud třeba váš kolega zase přijde pozdě na mítink, místo protočení očí nebo pasivně agresivního „no že ses taky ukázal“ řekněte například: „Dobře, že jsi tady. Běž si klidně udělat kafe a my ti pak řekneme, co jsme zatím probrali.“

Empatie je volba. Pokud budete empatičtí, druhé lépe pochopíte a bude se vám společně i lépe pracovat.

Dnešní rada

Vztahy
Nechte děti, aby se o prázdninách nudily

25

#193

Dnešní rada

Meditace
Jak meditovat za chůze

31

#192

Dnešní rada

Lifehack
Jak se, ehm, zbavit vycpávkových slov?

23

#191

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Vyměňte výtah za schody

27

#190

Dnešní rada

Lifehack
Proč bychom neměli negativním komentářům přikládat takovou váhu

13

#189

Dnešní rada

Cestování
Jak při letu překonat strach z turbulencí

17

#188

Dnešní rada

Práce
Jak efektivně zakončit pracovní týden

17

#187

Dnešní rada

Práce
Jak neztratit koncentraci v open spacu

19

#186

Dnešní rada

Lifehack
Jak lépe zvládat své emoce

29

#185