Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Zdraví
Jak přestat pít tolik kávy

21

#304

Kolik kávy denně vypijete? Odborníci se shodují na tom, že ideální denní dávka kofeinu by neměla přesáhnout 400 mg, což je 3‒5 šálků normálně silné kávy denně.

Zjistilo se také, že čím více kávy jste zvyklí pít, tím více jí musíte konzumovat, aby vás probudila. Kofein zkrátka a dobře funguje stejně jako každá jiná droga. A jeho nadměrná konzumace může způsobovat problémy se zažíváním a špatné spaní, což zhoršuje kvalitu vašeho života.

Jak z toho ale ven? Bohužel vám nenabídneme nějaké zázračné řešení. Jediné možné je totiž to, že jí přestanete tolik pít. Tady jsou možné cesty, jak toho docílit:

–     Spočítejte, kolik vlastně vypijete. Základem jakékoli změny k lepšímu je vědět, jak na tom vlastně jste. Zkuste třeba aplikaci Caffeine ++nebo nějakou z těchto pro Android. Poctivě si do nich zapisujte, jak často a jak silnou kávu si dáváte. Jestli nejste fanoušky měřicích aplikací, klidně si svou spotřebu zapisujte ručně na papír. Třeba i s příležitostmi, při kterých kávu pijete.

‒     Natvrdo si určete maximální počet šálků, který si ten den budete moct dát. Ideálně tedy tři až pět – číslo si napište do mobilu nebo na lísteček, který budete mít pořád na očích.

‒   Nebo vyzkoušejte metodu Josepha Rivery, odborníka z iniciativy Coffee Chemistry. Ten doporučuje po vysledování vaší denní dávky snižovat vždy na polovinu. Pokud jste tedy doteď pili sedm šálků, další čtyři dny si dejte jen tři kávy, další čtyři dny pak třeba jen jednu větší a nakonec si dejte alespoň čtyři dny úplný detox. Po této kávové odvykačce začněte s kofeinem zlehka.

‒    Až budete cítit, že máte na kávu zase chuť, ale vaše denní dávka už je překročená, jednoduše ji nahraďte jiným horkým nápojem. Vyzkoušet můžete například machu, obyčejný zelený čaj nebo třeba kakao.

‒     Vytrvejte. Ať už jste se rozhodli pro kteroukoli cestu. Myslete na to, že pití moc velkého množství kávy je zlozvyk jako každý jiný. A že pokud ho chcete porazit, musíte být na sebe trochu tvrdí, a hlavně musíte vydržet.

Tak držíme palce!

 

Dnešní rada

Morning start
Minutové ranní rituály, díky kterým budete mít lepší den

47

#303

Dnešní rada

Práce
Jak se toho naučit co nejvíc s co nejmenším úsilím

27

#302

Dnešní rada

Lifehack
Jak oslavit 100 let Československa

14

#301

Dnešní rada

Nezařazené
Srovnáváte se s ostatními? Tady jsou důvody, proč byste to neměli dělat

17

#300

Dnešní rada

Work-life balance
Výzva: Zvedněte hlavu a dívejte se nad sebe

27

#299

Dnešní rada

Zdraví
Proč bychom měli žít trochu víc jako Španělé

27

#298

Dnešní rada

Zdraví
Jak se v práci protáhnout, aby vás večer nebolela záda

15

#297

Dnešní rada

Peníze
Aplikace, bez které se s přáteli neobejdete

17

#296

Dnešní rada

Motivace
Výzva: Zažijte 100 šťastných dní

28

#295