Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Motivace
Jak působit sebevědomě, i když ve skutečnosti nejste

24

#444

Pracovní interview, schůzka s důležitým klientem, prezentace před sálem plným lidí. Jak v těchto chvílích přesvědčit ostatní, že si věříte, i když se vám třesou kolena?

Poradí vám Judith Humphrey, autorka knihy Impromptu: Leading in the Moment, která se specializuje na leadership a komunikaci.

–     Klíčem k úspěchu je oční kontakt, tvrdí Humphrey. Jakmile budete očima těkat z místa na místo a budete se vyhýbat přímému pohledu do očí, bude okamžitě jasné, že se necítíte komfortně. Snažte se proto udržovat přímé oční spojení, a pokud by vám to stále nebylo příjemné, vyzkoušejte třeba trik kouče Travise Bradberryho: soustřeďte se na barvu očí svého komunikačního protějšku, alespoň ve chvílích, kdy mluví on. Tím si zaměstnáte mozek a ostatní se nebudou cítit přehlížení.

–     Buďte vidět. Když jsme nervózní, máme tendenci hrbit se a krčit. Pokud tedy chcete druhé ošálit, myslete na postoj svého těla. Napřímený s vypnutým hrudníkem značí sebevědomí, zhroucený opak. Jestli budete mít při zkoušce svých nervů na výběr, zda sedět, nebo stát, vždy si vyberte druhou možnost, radí Humphrey.

–     Minimalizujte pohyby. Když se necítíme příjemně, máme tendenci dělat zbrklé, rychlé a nepředvídatelné pohyby, míní Humphrey. Jak se toho vyvarovat? Stejně jako v minulém případě – všímejte si, jak se pohybujete, a snažte se své pohyby co nejvíce krotit. Pokud třeba víte, že vám často padají věci z rukou, snažte se si do nich při stresujících chvílích nic nedávat.

–     Mluvte pomalu a hluboko. Pokud při projevech normálně spěcháte, věřte, že tím publikum spíše odrazujete. Řešení? Zaprvé: dělejte mezi slovy delší pauzy a dejte i více času vyznění jednotlivých slov. Uvidíte, že tím posluchače oslovíte daleko více, než kdybyste na ně slova chrlili. Zadruhé: Pozor si dejte i na výšku svého hlasu, která má tendenci se se stoupající nervozitou zvyšovat.

–     Artikulujte. Síla projevu spočívá i v tom, jak dobře je vám rozumět. Uznejte sami, že mumlající přednes vám bude imponovat daleko méně než sebevědomý čistý projev. Snažte se tedy dávat pozor na to, jak vyslovujete, a pokud je to jen trochu možné, připravte se dopředu a výslovnost a artikulaci natrénujte.

Dnešní rada

Zdraví
Jediný hashtag, který stojí za to sledovat

21

#443

Dnešní rada

Práce
Šest věcí, které svému šéfovi rozhodně nedlužíte

26

#442

Dnešní rada

Organizace
Nefungují na vás to-do listy? Tak vyzkoušejte tuto metodu

18

#441

Dnešní rada

Lifehack
Výzva: Zpátky k analogu

15

#440

Dnešní rada

Organizace
Jak na jarní detox šatníku

13

#439

Dnešní rada

Lifehack
Malý trik, díky kterému budete lidem lépe naslouchat

21

#438

Dnešní rada

Lifehack
Anna Wintour radí, v čem byste měli jít na pohovor

21

#437

Dnešní rada

Spánek
Nemůžete spát? Vyzkoušejte těžké deky

23

#436

Dnešní rada

Práce
Co poslouchat při práci? Záleží, na čem zrovna děláte

26

#435