Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Peníze
Jak se doma podělit o výdaje

17

#272

Neshody ohledně financí bývají jednou z hlavních příčin partnerské nespokojenosti. Jak je mít pod kontrolou a jak zamezit tomu, aby narušovaly váš vztah, radí Jordan Leigh Francis Page, která osobním financím věnuje úspěšný blog Fun Cheap or Free. Doporučuje začít tím, že si se svou drahou polovičkou sednete a podíváte se na to, za co všechno vlastně utrácíte. Sepište si tedy všechny položky, za které máte nějaké výdaje.

Varianta 1

Položky si mezi sebe vzájemně rozdělte. Pokuste se je rozdělit podle finančních možností obou z vás, myslete při tom ale na to, že byste oba měli mít ve vztahu zodpovědnost alespoň za něco. V praxi to může znamenat, že jeden si vezme na starosti třeba platbu za potraviny, drogerii, pohonné hmoty, energie a kroužky pro děti, zatímco druhý bude platit nájem, večeře v restauracích a výlety. Myslete na to, že pokud si položky nerozdělíte, utratíte tak daleko více, než chcete. Jestliže totiž budete kupovat položky nahodile, může se stát, že je zbytečně budete mít doma víckrát (a že třeba, v případě potravin, projdou).

Varianta 2

Pokud vám představa, že je nákup potravin už nadosmrti jen na vás, nevyhovuje, zamyslete se nad tím, jestli by se na společné rodinné/párové aktivity nevyplatilo zařídit si samostatný bankovní účet, na který byste každý z vás podle domluvy přispívali. Z něho pak můžete platit všechny společné výdaje a to, co na něm zbude, pak může fungovat jako finanční polštář v případě nečekaných výdajů.

Zásady pro šetření

Nezáleží na tom, pro kterou variantu se rozhodnete, protože pokud si chcete ušetřit (třeba na hezkou dovolenou), to nejdůležitější je stanovit si týdenní limity. U jídla si můžete například říct, že chcete utrácet jen 500 korun týdně na osobu a že za benzin neutratíte více než 400 korun za týden. Mít týdenní limity pro každou položku je podle Page daleko efektivnější než mít jeden budget na celý měsíc. Důvod je jednoduchý – budou se vám daleko lépe dodržovat, protože si v hlavě uděláte lepší představu o tom, kolik už jste utratili a kolik ještě utratit můžete.

Na co si dát pozor

Při stanovení limitů si dávejte pozor na to, abyste je byli schopni opravdu dodržet. Jestli třeba víte, že jste doteď utráceli za jídlo tisíc korun týdně na osobu, nesnažte se to hned zkrouhnout na polovinu. S největší pravděpodobností to ze začátku nebudete schopni dodržet, a může vás to tak odradit od dalšího šetření.

Dnešní rada

Meditace
Jednoduchá meditace, díky které se vám bude lépe usínat

26

#271

Dnešní rada

Motivace
Mít jasné cíle je dobré. Je ale něco, co je ještě lepší

20

#270

Dnešní rada

Digidetox
Košíková metoda, díky které se zbavíte závislosti na telefonu

22

#269

Dnešní rada

Plánování
Nestíháte? Problém není v tom, že máte málo času

36

#268

Dnešní rada

Plánování
Sto let starý, ale přesto funkční návod na to-do listy

27

#267

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, abyste nenakupovali oblečení, které nepotřebujete

15

#266

Dnešní rada

Lifehack
Dívejte se na nohy aneb Jak poznat, že už se s vámi někdo nechce bavit

17

#265

Dnešní rada

Motivace
Pravidlo 10/10/10, které vám ulehčí rozhodování

38

#264

Dnešní rada

Práce
Co dělat, abyste nebyli tak ve stresu

19

#263