Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Nezařazené
Jak se zbavit strachu z velkého rozhodnutí

25

#491

Bojíte se udělat těžké rozhodnutí? Tak vyzkoušejte cvičení kouče Tima Ferrisse.

Principy cvičení s názvem „Fear setting (meze strachu)“ jsou jednoduché: místo toho, abyste si před důležitým rozhodnutím stanovili cíle nebo plány, si udělejte seznam věcí, které vás na celém procesu nejvíce děsí.

Jak na to? Vezměte si tužku a tři listy papíru.

První list

Prázdnou stránku prvního listu rozdělte na tři stejně velké sloupce a nadepište ji větou „Co kdybych…“. Doplňte ji podle toho, co vám aktuálně zaměstnává hlavu. Pokud se rozmýšlíte, zda odejít z práce, nadepište si papír větou „Co kdybych odešel/odešla z práce“, pokud nevíte, zda setrvat ve vztahu, uveďte cvičení větou „Co kdybych ukončil/a vztah“.

Do prvního sloupce s názvem „definuj“ si sepište 10 až 20 nejhorších možných scénářů, které by mohly nastat, pokud byste vámi zvolenou akci opravdu provedli. Když se budeme bavit o příkladu s dáváním výpovědi, do kolonky si můžete zapsat třeba „Nebudu moct najít novou práci“ nebo „Po odchodu z práce budu muset šetřit“.

Do druhého sloupce „Zabraň“ napište, jak byste se mohli těchto katastrofických scénářů vyvarovat, popřípadě jak byste mohli snížit pravděpodobnost, že nastanou. V našem případě třeba „Budu hledat novou práci dopředu“ nebo „Budu si pravidelně odkládat peníze, aby mi zbylo něco na horší časy“.

Poslední kolonka s názvem „Sprav“ bude obsahovat postupy, kterými se řídit v případě, že by nejhorší možný scénář opravdu nastal. Pokud byste si opravdu nemohli delší dobu nic najít, zapřemýšlejte, zda není načase oprášit živnostenský list.

Druhý list

Na druhý list sepište „všechny možné výhody potenciálního úspěchu“, tedy všechna pozitiva, která by po akci mohla podle vás nastat.

Třetí list

A konečně na třetí list sepište, jak bude váš život vypadat, pokud rozhodnutí neuděláte. Zamyslet se můžete nad tím, jak to váš život ovlivní v horizontu šesti měsíců, dvanácti měsíců a tří let.

„Toto cvičení sice neudělá vaše rozhodování jednoduchým, ale udělá ho minimálně jednodušším,“ tvrdí Ferriss.

Dnešní rada

Meditace
Zastavte se a nedělejte chvilku vůbec nic

23

#490

Dnešní rada

Nezařazené
Pokojovky, díky kterým se vám bude lépe dýchat

19

#489

Dnešní rada

Práce
Stagnujete v práci? Zapište se do kurzu malování

14

#488

Dnešní rada

Lifehack
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Požádejte je o laskavost

16

#487

Dnešní rada

Cestování
Zažijte město jinak. S kostkou v ruce

15

#486

Dnešní rada

Techhack
Aplikace, která vám bude připomínat pomíjivost okamžiku

17

#485

Dnešní rada

Motivace
Výzvy, které vyzkoušet tento měsíc

31

#484

Dnešní rada

Motivace
Recept na spokojenost: Přestaňte doufat, že budete jiní

24

#483

Dnešní rada

Morning start
Nejrozšířenější mýty o spánku a čím se řídit místo nich

19

#482