Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Meditace
Jak v sobě probudit spícího knihomola

26

#362

pisovatel a autor knihy The End of Absence: Reclaiming What We’ve Lost in an Age of Constant Connection Michael Harris přiznal, že zapomněl, jak číst. Máte ten pocit také? Harris tvrdí, že na vině je mimo jiné nepřetržitý přístup k informacím, se kterými pracujeme zcela jinak než dřív.

Pokud máte pocit, že už umění čtení knížek neovládáte, držte se tohoto návodu. Ten by ve vás měl milovníka starých dobrých papírových knih, kterých jste pod stromečkem jistě pár našli, znovu probudit.

Pokud chcete číst, udělejte si na to čas

Možná to zní banálně, ale jestli chcete tento rok přečíst víc knížek, musíte si na to zkrátka a dobře ve svém programu vyhradit čas. Někdo si čte rád v autobuse, někdo zase v posteli před spaním. To je jen na vás – jen se ujistěte, že čtení věnujete alespoň 20 minut denně bez jakéhokoli vyrušení. To znamená žádný telefon, e-maily ani kontrolování sociálních sítí. Jakmile se ze čtení stane zvyk, nebudete se do něj muset ani přemlouvat.

Stanovte si cíl

Ano, i k tak ušlechtilé aktivitě, jako je čtení knížek, můžeme přistupovat systematicky. S koncem roku si stanovte, kolik knížek byste chtěli přečíst týdně/měsíčně/ročně, a přihlaste se do služby GoodReads. Nejenže tam můžete sledovat, zda svůj stanovený cíl dodržujete, ale služba vám také doporučí podobné knížky na základě vašich hodnocení. Nezapomeňte na to, abyste to se svým cílem zase nepřehnali – pokud jste minulý rok přečetli pět knížek, nemusíte si hnedka hrát na Billa Gatese, který jich za rok přelouská přes padesát.

Čtěte, co vás baví, ale nebojte se experimentovat

To, že máte rádi spíš lehčí literaturu, neznamená, že byste se za to měli stydět. Nenechte si proto od nikoho diktovat, co je zrovna trendy nebo in. Nevěřte automaticky všem „bestsellerům“ a začtěte se do toho, co máte rádi vy. Uvidíte, třeba se pak pročtete až k Joycovi. Zároveň se ale nebojte experimentovat – čím více toho přečtete, tím dál za roh uvidíte. Jde o to, abyste zbytečně neuvázli v jednom žánru. Řekněte si třeba, že za každé tři knížky podle svého gusta vyzkoušíte i něco, po čem byste přirozeně nesáhli. Určitě narazíte na něco dobrého.

Nebojte se knihu odložit

Pokud vás nějaká kniha nezaujala, spisovatelka Kristin Hannah doporučuje odložit ji už po 50 stranách. „Čím víc špatných knížek dočtete, tím méně začnete těch dobrých,“ doplňuje. To zní logicky, ne? Tak se nebojte knihu zahodit a přejít k jiné. Nutit se ke čtení je přesně to, co v rámci znovuobjevování vnitřního čtenáře nechcete.

Čtěte aktivně

Zaujalo vás v knížce něco? Zapište si to do poznámek v telefonu, vyfoťte si to, zahněte si růžek, podtrhněte nebo to pošlete kamarádovi. Pokud budete nad tím, co čtete, aktivně přemýšlet, čtení si více užijete. Zamýšlejte se nad tím, proč se postavy chovají tak, jak se chovají, zda vám v knize něco nechybí nebo co byste vy jako autor do knihy nejraději doplnili.

Jaká byla ta nejlepší kniha, co jste četli? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo do naší facebookové skupiny. Mimochodem, už odebíráte náš newsletter?

Dnešní rada

Lifehack
Nejlepší způsob, jak chodit na zmrzlém chodníku

20

#361

Dnešní rada

Zdraví
Proč byste se dneska měli projít po lese

22

#360

Dnešní rada

Vztahy
Co dělat, když už je rodinné pohody až moc

18

#359

Dnešní rada

Lifehack
Připravte se dopředu. Jak reagovat, když dostanete nevhodný dárek

18

#358

Dnešní rada

Jídlo
Recept na skvělé Vánoce? Pomerančová polévka!

19

#357

Dnešní rada

Meditace
Proč byste se k sobě měli chovat jako ke svému nejlepšímu příteli

20

#356

Dnešní rada

Motivace
Návod, jak zvládnout svátky, když nejste ve vánoční náladě

15

#355

Dnešní rada

Lifehack
Zabalte to! Ekologicky

19

#354

Dnešní rada

Lifehack
Potřebujete si něco zapamatovat? Tak si to nakreslete

18

#353