Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Jak vybrat ten nejlepší vánoční dárek

23

#330

Máte měsíc na to, vybrat ty nejlepší vánoční dárky. A to je dost dlouhá doba k tomu, abyste se nad nimi pořádně zamysleli. Tady jsou tipy, které vám mohou nakupování a zařizování dárků značně ulehčit:

‒    Neberte dávání dárků jako povinnost, ale udělejte si z toho vlastní zábavu. Protože to nejhorší, co můžete udělat, je nakupovat dárky ve spěchu a s pocitem vnějšího donucení. Namísto toho se snažte na obdarovávání dívat jako na příležitost, jak toho druhého lépe poznat, a hlavně – jak mu/jí udělat radost.

‒    Berte to trochu jako takovou malou detektivku. Zamyslete se nad tím, zda se člověk, kterému kupujete dárek, nedávno nezmínil o něčem, co byste mu mohli splnit. Pochválila vám kolegyně šálu? Třeba by se jí hodila nějaká podobná. Zmínila se přítelkyně o nové skvělé restauraci? Třeba by ji potěšila večeře s vámi. Nejlepší je samozřejmě sbírat inspiraci po celý rok – na ten další si tedy vytvořte dokument nebo poznámku, kam si budete náměty na dárky zapisovat.

‒    Vyhněte se stereotypům. Alespoň u těch nejbližších. Dárkové kazety s mýdly nebo svíčkami sice potěší vždy, ale člověk si po pár dnech ani nemusí pamatovat, od koho dárek vlastně dostal. Snažte se proto do dárku dostat trochu sebe – třeba odkaz na něco, co jste s obdarovávanou osobou zažili, nebo cokoli, co bude značit, že je dárek od vás.

‒    Přemýšlejte, co vám dal ten druhý v minulosti. Protože dárky většinou vybíráme podle toho, co se líbí nám. Pokud vám maminka každoročně dává pod stromeček knížku, možná by ji tam od vás také ráda našla. Nebo naopak – jestli dostáváte od přítele/přítelkyně osobní dárky, vysavač asi nebude to nejlepší řešení.

‒    Uvědomte si, že vysoká cena nezaručí kvalitu. Někdy můžete svým blízkým udělat radost i úplnou maličkostí – třeba fotkou. Nebo něčím, co jste sami vyráběli. Nejenže díky tomu ušetříte, ale ukážete, že jste nad dárkem opravdu přemýšleli.

‒    Vykašlete se na věci, darujte čas. Thomas Gilovich z Cornellovy univerzity vedl dlouholetý výzkum a přišel na následující: věci nám na rozdíl od pomíjivých zážitků štěstí nezaručí. Je jasné, že lístky do divadla nebo poukázku na společnou večeři asi nedáte všem, ale snažte se to dopřát alespoň těm nejbližším. Ač to bude znít pateticky, váš čas je to nejcennější, co jim můžete věnovat.

‒    Darujte něco, co má smysl. Pokud chcete udělat radost, která bude ještě smysluplná, určitě se podívejte na projekt Ježíškova vnoučata, jenž dělá radost seniorům po celé České republice. Na stránce můžete vybranému seniorovi splnit přání a předat ho jménem toho, koho chcete obdarovat. Podívejte se ale také na stránku Člověka v tísni Skutečný dárek, kde můžete pořídit třeba školní pomůcky nebo oblečení pro děti z Afriky a Asie.

 

Dnešní rada

Jídlo
I jídlo, které máte v ledničce, vám může doma pomoct uklidit

17

#329

Dnešní rada

Peníze
Jak v obchodech neutratit víc, než musíte

24

#328

Dnešní rada

Lifehack
Výzva: Učte se. Alespoň pět hodin týdně

29

#327

Dnešní rada

Práce
Jak nevyhořet, když nemáte čas odpočívat

21

#326

Dnešní rada

Motivace
Tři ověřené způsoby, jak překonat prokrastinaci

25

#325

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Choďte. Každý den alespoň 10 minut

19

#324

Dnešní rada

Motivace
Proč průměrnost není překážkou úspěchu

17

#323

Dnešní rada

Plánování
Mýty o produktivitě, na které byste měli radši zapomenout

29

#322

Dnešní rada

Lifehack
Dnes je Mezinárodní den studentstva. Tak si trochu potrapte hlavu

18

#321