Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Práce
Jak vycházet s blbci

32

#239

Jsou všude kolem nás. A někdy jsme jimi i my sami (ač je dost těžké si to přiznat). Jak s nimi vyjít, radí stanfordský profesor Robert Sutton, který o tom napsal knihu The Asshole Survival Guide: How to Deal with People Who Treat You Like Dirt.

Nejprve si ale pojďme blbce definovat. Podle Suttona jsou to lidé, kteří nás ponižují, neváží si nás, utlačují nás a berou nám veškerou pozitivní energii. Existují dva druhy blbců. Permanentní, kteří se tak ke svému okolí chovají stále a jejichž chování pravděpodobně nezměníte, a dočasní, kteří se tak chovají spíše pod vlivem vnějších okolností.

Mimochodem, nejčastější důvod, proč je každý z nás občas blbec, je spánková deprivace nebo dočasná moc, kterou máme nad ostatními. Dávejte si proto na tyto situace pozor a zároveň buďte shovívaví k ostatním situačním blbcům ‒ každý na to máme občas nárok.

Co ale dělat, když se k nám někdo chová špatně pořád a bez výjimek? Záleží na tom, v jakém jste vůči blbci postavení a kolik času problému vlastně chcete věnovat. Předpokládejme, že nejste šéfové, a že tedy nemůžete blbce jen tak vyhodit. Co s tím?

Pokud se k vám chová špatně například kolega, se kterým jste na stejné pozici, nejefektivnější cestou je mu říct, že překročil hranici. I když se to pro vás zdá jako náročný úkol, co vlastně můžete ztratit? Třeba se dozvíte, že to tak ani nemyslel, a problém se vyřeší sám.

Pokud je ale váš blbec na vyšší pozici, a má tak nad vámi formální moc, to nejjednodušší, co můžete udělat, je, že s ním omezíte kontakt jen na nezbytné minimum (pokud ho samozřejmě nemůžete eliminovat úplně). A pokud se k vám dostane i přes to, zkuste ho pokud možno ignorovat.

Sutton uznává, že je těžké nebrat si věci osobně, ale dodává: „Myslete na to, až budete večer doma a váš blbec tam nebude. A že třeba za rok nebude blbec vůbec váš problém, ale že na rozdíl od vás on blbcem navždy zůstane.“

A hlavně myslete na to, že blbci možná občas vyhrávají v životě, ale selhávají jako lidské bytosti…

Dnešní rada

Cestování
Výzva: Posílejte z dovolené pohledy

18

#238

Dnešní rada

Lifehack
Jak se zbavit písničky, která vám hraje pořád dokola v hlavě

14

#237

Dnešní rada

Zdraví
Protahovat, či neprotahovat? Záleží na tom, jak a proč cvičíte

18

#236

Dnešní rada

Digidetox
Jak omezit čas strávený na sociálních sítích?

18

#235

Dnešní rada

Vztahy
Tři otázky, které zvýší vaši emoční inteligenci

21

#234

Dnešní rada

Lifehack
Proč bychom neměli zapomínat na to, co se stalo

22

#233

Dnešní rada

Práce
Jak se zeptat, abyste dostali odpověď, kterou chcete slyšet

34

#232

Dnešní rada

Organizace
Jak si uspořádat ledničku, aby v ní jídlo vydrželo co nejdéle

21

#231

Dnešní rada

Motivace
Myslíte, že úspěch znamená štěstí? Je to přesně naopak

20

#230