Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Vztahy
Jak vyvolat dojem, že někoho posloucháte (i když to ve skutečnosti neděláte)

17

#289

„Většina lidí nemá problémy s mluvením. V čem ale nejsme nikdo moc dobrý, je mlčení,“ tvrdí psycholog a spisovatel Kenneth E. Miller.

Jsme zvyklí navazovat na druhé, jakmile domluví. A jsme bohužel i navyklí skákat ostatním do řeči. Je jasné, že plynulá konverzace, co má spád, bývá většinou zábavná. Někdy se ale může podle Millera zbytečně měnit na nesmyslný závod o to, kdo toho řekne víc. Což může mít za následek i to, že vlastně neposloucháme a že jen čekáme na to, až s mluvením skončí.

Proto se sám jako terapeut řídí pravidlem autora knihy Don’t Sweat the Small Stuff… and It’s All Small Stuff Richarda Carlsona „Nadechni se, než promluvíš“.

Podle tohoto pravidla byste se měli před každou odpovědí nebo před každým navázáním na téma nadechnout. Nejlépe co nejpřirozeněji. Výhody? Bude to vypadat, že lépe nasloucháte, a že si tedy berete chvilku na to, popřemýšlet nad tím, co druzí zrovna dořekli. Zároveň jim umožníte dokončit myšlenky, a nebudete je tak utínat někde uprostřed. A navíc si sami dáte chvilku na to, abyste odpověď zformulovali podle svých představ.

Miller přiznává, že aplikace tohoto pravidla nemusí být ze začátku jednoduchá. Některým mohou vaše pauzy připadat divné. Někdo vás zas nenechá mluvit vůbec, pokud mu do řeči neskočíte. I přesto si ale myslí, že díky této metodě povedete lepší, empatičtější a více uvolněné konverzace. Což mimochodem potvrzují jeho studenti, kteří mají „mlčicí pauzu“ v rámci jeho předmětu jako povinný experiment.

Tak si to dnes zkuste a před každou zběsilou odpovědí se nadechněte.

Dnešní rada

Peníze
Chcete ušetřit? Tak sledujte, za co utrácíte

14

#288

Dnešní rada

Work-life balance
Jak zvládá šéf Amazonu Jeff Bezos skloubit práci a život?

18

#287

Dnešní rada

Zdraví
Tahle jídla raději vynechte. Prospějete tím planetě

24

#286

Dnešní rada

Práce
Maličkost, díky které se budete lépe soustřeďovat na práci

21

#285

Dnešní rada

Techhack
Nepřihlašujte se přes Facebook do jiných aplikací

16

#284

Dnešní rada

Plánování
Jak se přestěhovat a nezešílet u toho

14

#283

Dnešní rada

Jídlo
Ovoce a zelenina, které jste pravděpodobně skladovali špatně

17

#282

Dnešní rada

Vztahy
Chcete, aby si vás druzí oblíbili? Tak se ptejte

23

#281

Dnešní rada

Zdraví
Výzva: Podívejte se, co máte v koši

18

#280