Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Cestování
Jedna letní dovolená vás nespasí. Odpočívat musíte pravidelně

22

#549

Bohulibý vliv dovolené na naši psychiku je slabší, než byste čekali. I když vzpomínky z odpočinku mohou přetrvat až šest měsíců a posílit odolnost psychiky vůči stresu dlouhodobě, pokud se soustavně přetěžujete a nedokážete vypnout během roku, jedna letní dovolená vás nespasí. Vyplývá to z analýzy vědeckých studií provedené společností Stanton Chase, která se zabývá vyhledáváním vrcholových manažerů.

„Pokud jste workoholik, jedna – byť dlouhá – dovolená vás nespasí,“ tvrdí Jozef Papp ze Stanton Chase. Ukazuje se, že vyčerpaní nebo vyhořelí lidé se vrátili do předdovolenkového stavu již za jeden až čtyři týdny po návratu z dovolené.

Co s tím? Odpočívat musíte pravidelně během celého roku a dovolenou naplánovat tak, aby vás co nejméně stresovala. Dovolená, při které si neodpočinete, vás totiž může vyčerpat ještě více než vaše zaměstnání. Tohle je zázračné osmero, které by vám mělo pomoci udržet pozitivní vliv dovolené co nejdéle.

  1. Těšte se! Plánujte dovolenou a těšte se na ni. Dovolenou prožijete lépe a její příznivé účinky přetrvají déle.
  2. Nepřetěžujte se kvůli dovolené. Práce před odjezdem na dovolenou jsou fůry: domácí úklid, dokončení pracovní úkolů, zajištění hlídání dětí nebo domácích mazlíčků. Nepřehánějte to.
  3. Naplánujte si měkké přistání. Nemyslíme výběr letu, ale zorganizujte si věci tak, aby návrat do denní rutiny proběhl hladce. Zdržte se příliš intenzivní práce doma i v zaměstnání hned po návratu z dovolené, nastupujte do špičkového výkonu pozvolna.
  4. Plánujte přiměřený program. Skončit v práci v jedenáct večer a druhý den v šest vyrazit na náročnou horskou túru je cesta ke zranění, ne k odpočinku.
  5. Připravte se na to, že něco nevyjde podle plánu. To dělá problémy hlavně narcistním povahám, dostávají se do stresu, protože nemají věci pod kontrolou. Smiřte se s tím, že něco nevyjde, to se stává.
  6. Hýbejte se a jezte zdravě. Zařaďte do dovolenkového programu dostatek pohybu a zdravé jídlo. Kouření a alkohol omezte na dovolené i přes rok.
  7. Odpočívejte pravidelně celý rok. Střídejte denně práci a odpočinek, denně meditujte nebo sportujte. Odpočívejte o víkendech bez e-mailů a telefonů. Zařaďte zimní dovolenou a minimálně jednu dvoutýdenní dovolenou ročně. Tělo začne nejlépe relaxovat až po osmi dnech.
  8. Odpojte se. Buďte během roku méně času u pracovního stolu a čas od času si vypněte e-mail. Případně si vypněte alespoň e-mailové aplikace v telefonu.

Dnešní rada

Motivace
Štěstí se dá naučit. Pomůže vám k tomu populární kurz Yaleovy univerzity

24

#548

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je načase změnit práci

19

#547

Dnešní rada

Zdraví
Ne. Alespoň dnes si tu plastovou tašku neberte

13

#546

Dnešní rada

Práce
Jak poznat, že je to práce pro vás, už na pohovoru

18

#545

Dnešní rada

Motivace
Jsme v polovině roku. Zhodnoťte, jak si zatím stojíte

22

#544

Dnešní rada

Lifehack
Chcete zrušit schůzku? Přestaňte se vymlouvat na práci

12

#543

Dnešní rada

Nezařazené
Co dětem na telefonu zakázat a co naopak dovolit?

11

#542

Dnešní rada

Meditace
Desetiminutové cvičení, které vás zbaví napětí

19

#541

Dnešní rada

Meditace
S věkem ubíhá čas rychleji. Jak ho zpomalit?

24

#540