Jak být lepší

Každý den jedna rada.

Dnešní rada

Plánování
Jednoduchý systém, díky kterému doděláte všechnu práci

21

#260

Pokud máte problém s dokončováním pracovních (i nepracovních) úkolů, vyzkoušejte trik, se kterým přichází autorka knihy Sorted: Freedom through Structure, která ho považuje za svůj „Productivity Hack n. 1“ a doporučuje ho používat zejména ve chvílích, kdy máte pocit, že máte tolik úkolů, že je ani nemůžete všechny stihnout. Postupujte tedy podle následujícího návodu:

– Sepište si věci, které musíte udělat. Nejde o běžný to-do list, takže se neomezujte jen na tři nejdůležitější položky, ale sepište si opravdu všechno, co je nutné dotáhnout nebo s čím je třeba pohnout.

– Ke každému úkolu si napište, kolik času vám pravděpodobně zabere. Ke každé položce tedy uveďte„ideální čas“, který chcete daným úkolem strávit. V odhadu se snažte být realističtí a nedávejte si na úkoly zbytečně moc ani málo času.

Až se k položce ze seznamu dostanete, nastavte si časovač právě na tak dlouho, jak jste si určili v předchozím kroku. Pokud skončíte dříve, vůbec to nevadí. Ideálně byste ale neměli přetahovat. Pokud se stane, že položku za daný čas nestihnete, přesuňte ji na konec seznamu a příště si lépe rozmyslete, kolik na ni vlastně potřebujete času.

Jaké jsou výhody tohoto systému? Časovým limitem, který si stanovíte, si určíte hranice. Nad úkoly tak nebudete zbytečně sedět dlouhé hodiny, ale budete dopředu přesně vědět, jak dlouho se jimi budete zabývat.

Časovač také funguje jako dobrý hnací motor. Pokud totiž budete vědět, že na splnění daného úkolu máte třeba 45 minut, budete ho chtít dokončit co nejdříve, abyste celý proces plnění položek ze seznamu ukončili co nejrychleji.

A poslední výhoda – díky tomuto systému se budete plně soustřeďovatjen na jeden úkol, a nebudete tak od něj odbíhat jinam.

Dnešní rada

Digidetox
Výzva: Oprašte starý dobrý budík

18

#259

Dnešní rada

Organizace
Sedm zásad, jak si vytvořit útulný domov

20

#258

Dnešní rada

Work-life balance
Nemáte čas cvičit? Nevadí, stačí sedm minut

20

#257

Dnešní rada

Práce
Co dělat, když nesouhlasíte s někým, kdo má větší moc než vy

20

#256

Dnešní rada

Lifehack
Jak se vzpamatovat z toho, že jste udělali hloupou chybu

21

#255

Dnešní rada

Lifehack
Co dělat, když vám došly všechny nápady

21

#254

Dnešní rada

Motivace
Měsíční výzva: Zažijte každý den něco nového

30

#253

Dnešní rada

Cestování
Jak být lepším (a méně otravným) turistou

20

#252

Dnešní rada

Organizace
Jak se podělit o domácí práce

16

#251